Badacze z Uniwersytetu w Indianie przeanalizowali dane z 78 różnych publikacji. Łączyło je to, że dotyczyły one mężczyzn, zdrowia psychicznego i postrzegania męskości. Łącznie użyto badań prawie 20 tysięcy pacjentów.
Wyniki opublikowano w w magazynie Journal of Counselling Psychology. Pod uwagę wzięto takie cechy jak dominacja, wygrywanie, kontrola emocji, skłonność do bycia playboyem, brylowanie w pracy, samodzielność, poziom homofobii, pogoń za pozycją społeczną, władza nad kobietami, skłonność do ryzyka i przemoc.
Zgodność z normami męskimi była mocno związana z negatywnym funkcjonowaniem społecznym i czynnikami wpływającymi na zdrowie psychiczne. W szczególności mężczyźni nadużywający władzy wobec kobiet i przejawiający zachowania wynikające z braku szacunku do drugiej płci, byli mocno narażeni na związane ze zdrowiem psychicznym wybuchy - twierdzi jeden z autorów raportu, Joel Y Won.
Z wynikami Wona zgadza się po części inny naukowiec, Michael Flood. Ten profesor socjologii z Uniwersytetu w Wollongon twierdzi, że choć tradycyjnie pojmowana męskość może mieć powiązanie z chorobami psychicznymi, to można z tym walczyć. Sugeruje, że bardzo pomaga w takich sytuacjach nacisk na wysiłek fizyczny i intensywne ćwiczenia.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.