Malham ma ponad 10 km długości. Jest znacznie dłuższa od jaskini Namakdan w Iranie, którą do tej pory uznawano za najdłuższą. Irańska jaskinia liczy ok. 6 km długości.
Badania jaskini Malham trwały niespełna 5 lat. W tym czasie naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, członkowie Israeli Cave Explorers Club i 80 wolontariuszy z 9 krajów prowadziło przy użyciu laserów dokładne pomiary jaskini.
To wykracza poza wszystko, czego się spodziewaliśmy – powiedział Yoav Negev, założyciel Israeli Cave Explorers Club.
Główne wejście do jaskini Malham znajduje się niedaleko słupa soli o nazwie Żona Lota. Nazwany został on tak od postaci z Biblii, która zignorowała przestrogę Jahwe i podczas ucieczki obejrzała się ku zagrożonej zagładą Sodomie. W efekcie została ukarana i zamieniona w słup soli.
Na zboczu pobliskiej góry naukowcy znaleźli 19 wejść do jaskini. Powstały w wyniku sezonowych powodzi. Woda przeniknęła przez warstwy soli, formując jaskinię.
Poza długością udało się też ustalić wiek jaskini. Naukowcy zbadali próbki metodą datowania radiowęglowego i ustalili, że liczy ona ok. 7 tys. lat. To czyni ją wyjątkowo młodą według standardów speleologicznych.
Jest tak młoda, bo jest z soli. Jaskinie wapienne formują się znacznie dłużej i są zwykle dużo starsze. Ta rozwija się jednak bardzo szybko, jest jedną z najmłodszych jaskiń na świecie – mówi Amos Frumkin, geolog z Uniwersytetu Hebrajskiego, cytowany przez Associated Press.
Badania jaskini dostarczyły informacji nt. klimatu panującego w regionie przez ostatnich 7 tys. lat. Naukowcy podkreślają, że są to informacje tym bardziej cenne, że pozwalają lepiej zrozumieć początki cywilizacji. Jerycho, jedno z najstarszych miast świata i epicentrum rozwoju rolnictwa, jest oddalone o ok. 80 km na północ od jaskini.
Sól łatwo się rozpuszcza, co oznacza, że każda zmiana klimatu zostawia ślad w jaskini. Jeśli jest więcej wody, więcej opadów, jaskinia jest większa, a poziom wody w Morzu Martwym się zmienia. To robi wielką różnicę w morfologii jaskini – oznajmił Frumkin.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.