Republika Południowej Afryki słynie z z kopalni diamentów. W Cullinan znajdowane są często te niebieskie, zabarwione borem. Ich kolor sprawia, że są o wiele więcej warte niż te klasyczne, białe.
Niebieskie diamenty należą do najrzadziej występujących w przyrodzie. Barwę zawdzięczają molekularnemu włączeniu na etapie procesu krystalizacji rzadkich, mineralnych postaci, boru lub wodoru. Na cenę niebieskich diamentów wpływa ich intensywność koloru, czystość i oczywiście wielkość – powiedział tvn24 ekspert rynku diamentów Paweł Jaworski z Michelson Diamonds.
Zobacz też: Gwiezdny pył na Ziemi. Zaskakujące odkrycie to dopiero początek
W 2014 roku w tej samej kopalni odnaleziono inny niezwykły diament. Ważył 122,52 karatów. Nazwano go "The Cullinan Dream". Sprzedano go za kwotę 27,7 mln dolarów. Po oszlifowaniu uzyskano aż cztery kamienie.
Jednak najbardziej znany diament z tamtej kopalni odnaleziono w 1905 roku. W chwili odkrycia ważył 3106 karatów. Jest uważany za najczystszy i największy w historii diamentów. Kamień został podarowany brytyjskiemu królowi Edwardowie VII. Brytyjska kolonia zapłaciła za niego wtedy 150 tys. funtów szterlingów, co jest równowartością dzisiejszych 15 mln funtów. Po oszlifowaniu nazwano go „ Wielką Gwiazdą Afryki”. Diament ozdabia brytyjskie berło królewskie.
W RPA znajdowane są nie tylko białe i niebieskie diamenty. W 1999 r. odkryto tam także różową odmianę tego kamienia. Liczący niemal 60 karatów kamień sprzedano na aukcji Sotheby's w Genewie za równowartość 83,4 mln dolarów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.