Odkrycie pomoże naukowcom lepiej nakreślić chronologię zdarzeń sprzed tysięcy lat. Do tej pory wędrówki gatunku Homo sapiens, a także moment, w którym osiedlił się w Europie, był nie do końca jasny. Teraz naukowcy mają okazję dokładniej się temu przyjrzeć.
Odkrycia dokonano w jaskini Baczo Kiro w środkowej Bułgarii. Od dawna wiadomo, że jest ona bogatym złożem paleolitycznych skamielin. W XX wieku często prowadzono tam wykopaliska, a w latach 70. udało się natrafić na fragmenty ludzkich kości, które później zaginęły.
W 2015 r. ponownie rozpoczęto wykopaliska na tym miejscu. Jak informuje Sciencealert, odkryto warstwę osadu, w której znaleziono najstarsze pozostałości mieszkańców Europy, jakie kiedykolwiek zidentyfikowano.
Zobacz także: Odkrycie naukowców. Strzała jak kula z broni palnej
Kości były rozdrobnione, w bardzo złym stanie. To nie zraziło odkrywców, którzy dokładnie je przebadali. Korzystając z kombinacji metod obejmujących datowanie radiowęglowe i sekwencjonowanie mitochondrialnego DNA naukowcy określili wiek szczątków. Najstarsi Europejczycy prawdopodobnie zajmowali jaskinię od około 45 tys. do 43 ty.s lat temu. Niektóre szczątki są datowane nawet na 46 tys. lat temu.
Opróczszczątków ludzkich naukowcy odkryli także wiele sztuk narzędzi kamiennych. Oprócz tego natrafiono na artefakty wykonane z kości 23 różnych gatunków zwierząt. Były to m.in. wisiorki wykonane z zębów niedźwiedzi jaskiniowych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.