Odkrycia dokonano w mieście Předmostí, we wschodnich Czechach. Zespół badaczy, na czele którego stoi Peter Ungar z Uniwersytetu w Arkansas, natknął się na szczątki psa sprzed 28 tys. lat. Po ich przeanalizowaniu naukowcy mogli potwierdzić kilka wcześniejszych teorii.
Odkryto szczątki psa sprzed 28 tys. lat
Skamieniała czaszka z doskonale zachowanymi zębami przyniosła informacje na temat udomowienia psów, a także kiedy ostatecznie oddzieliły się od wilków. Wciąż istnieje wiele teorii na temat tego, kiedy te zwierzęta zaczęły żyć z ludźmi.
Naukowcy przeprowadzili analizę zębów. Odkryto, że na kłach należących do psów było więcej pęknięć i rys,niż na zębach wilków. Psy prawdopodobnie zjadały kości i inne resztki, które dawał mu człowiek, natomiast dieta wilków opierała się przede wszystkim na mięsie. Peter Ungar jest przekonany, że to dowód na wczesne udomowienie psów.
Udomowienie psa jest najwcześniejszym przykładem hodowli zwierząt. To także pierwsze udomowienie zwierząt, które miało miejsce na długo przed najwcześniejszymi dowodami rolnictwa.
Na pewno pochodzą od wilków? Debata na temat czasu i okoliczności udomowienia psów nie jest jedyną na temat początków tego gatunku. Wielu naukowców twierdzi, że "najlepsi przyjaciele człowieka" mogą pochodzić od szakali bądź kojotów.
Wciąż nie wiemy, dlaczego nasi przodkowie je udomowili. Czas udomowienia jest szacuje się na 15 tys. do 40 tys. lat temu, aż do epoki lodowcowej, kiedy ludzie prowadzili koczowniczy tryb życia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.