Archeolodzy uważają, że obiekt wykonany z niebiesko-białego szkła jest elementem gry z planszowej gry wikingów hnefatafl (stół króla) lub jej lokalnej wersji. Runiczny kamień wikingów jest niebieski, ma także kilka wypukłych kropek i wzorów. Może nawiązywać wyglądem i znaczeniem do zimy.
Gra pochodzi z czasów najazdu wikingów na Wielką Brytanię
Znalezisko pochodzi z VIII wieku z okresu, kiedy wikingowie najechali na Lindisfarne znajdujące się w Anglii. Został odnaleziony w ruinach dawnego klasztoru znajdującego się na wyspie.
Gra w Hnefatafl ma ponad 1600 lat i była popularna głównie na terenach Europy Północno-Zachodniej. W różnych krajach była znana pod różnymi nazwami i wykorzystywano plansze o różnych rozmiarach. Udoskonalili i rozpowszechnili ją wikingowie.
Mimo tak długiej historii nie zachowały się dokładne zasady. Naukowcy podejrzewają jednak, że rozgrywka wygląda jak w przypadku Ludus Latrunculorum ze starożytnego Rzymu. Jest to strategiczna gra dla dwóch osób. Za pomocą różnych pionków trzeba zagarnąć jak najwięcej terytorium (planszy).
Znalezisko jest szczególnie ponieważ pokazuje życie klasztorne od innej strony. Naukowcy wierzą, że w wolnych chwilach mnisi także chętnie grywali w Hnefatafl. Kamień został znaleziony przypadkowo, przez matkę jednego z poszukiwaczy, który odwiedziła wykopaliska.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.