Świat poznał spinozaura w 2014 roku. Został odkryty przez zespół Nizara Ibrahima, badacza National Geographic. Kości znaleziono na Saharze w Maroku, w miejscu, które 99 milionów lat temu było rajem pełnym jezior i rzek.
Od momentu odkrycia badacze dyskutowali, czy spinozaur mógł pływać. Wielu naukowców uważało, że jest dinozaurem lądowym, który ewentualnie mógł spędzać część czasu w wodzie.
Nizar Ibrahim oraz jego zespół dążył do udowodnienia, że spinozaur był dinozaurem wodnym. Skrytykował model zbudowany na fragmentach odkrytych kości i zamiast tego stworzył własny trójwymiarowy, który miał potwierdzić jego teorię.
Zobacz także: "Potwór" sprzed 340 mln lat. Sensacyjne znalezisko studentki
Przełomem okazało się odkrycie kolejnych szczątków spinozaura. Rozpoczęto nowe wykopaliska w pobliżu Marrakeszu, w rejonie, w którym przed milionami lat było wiele rzek i akwenów. Trud został wynagrodzony, trafiono na kawałki grzbietu. Znalezione kości dinozaura pozwoliły stwierdzić, że miał on ogromną płetwę grzbietową, która przypominała żagiel i ciągnęła się do samego ogona. Uznano to za oczywisty dowód na to, że spinozaur pływał.
To pierwszy gatunek dinozaura tak przystosowany do życia w wodzie. Spinosaurus aegyptiacus ważył około 7 ton i mierzył 16 metrów. Jego szczęka była większa od szczęki tyranozaura rexa. Był przystosowany do polowań w ciemnościach i ekstremalnych warunkach. Badania na jego temat opisano w magazynie "Nature".
W przeciwieństwie do innych dinozaurów, które były głównie zwierzętami lądowymi, długa lista cech anatomicznych wskazuje, że spinozaur był przystosowany do życia w wodzie - jak krokodyle i hipopotamy. Dorosły nie miał rywali, ale młode spinozaury mogły być ofiarą gigantycznych ryb i ogromnych krokodyli żyjących w tych samych systemach rzecznych – powiedział jeden z badaczy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.