Woda znajduje się na powierzchni satelity Ziemi w formie osadów. Pokrywają one skały magmowe, co dowodzi, że sama magma księżycowa musi wodę zawierać. To z kolei znaczy, że jest jest ona obecna we wnętrzu płaszcza Księżyca i może jej być naprawdę dużo - podaje serwis space.com.
Naukowcy ustalili, że woda pojawiła się na Księżycu dawno temu. Miało to miejsce prawdopodobnie jeszcze podczas jego formowania się. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób dostała się do jego wnętrza. Naukowcy wcześniej wykryli ślady lodu. Cząsteczki wody są jednak dużo łatwiejsze w pozyskaniu, gdyby ludzkość kiedyś myślała o zamieszkaniu na Księżycu.
Naukowcy skorzystali z danych satelitarnych z sondy Chanrayaan-1. Zbadali złoża piroklastyczne powstałe z materiałów wyrzuconych przez wulkany, a także warstwy skał, które powstały w wyniku ich wybuchów. Doszli do wniosku, że znajdują się tam cząsteczki zarówno OH jak i H2O.
Księżyc powstał na skutek olbrzymiego zderzenia dwóch planet. Szacuje się, że powstały wtedy zbyt wysokie temperatury, by jakakolwiek forma wody mogła tam pozostać. Najnowsze badania temu przeczą.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.