Niepełnosprawność stała się ich atutem. Francia Papamija jako dziecko zaczęła tracić wzrok z powodu odwarstwienia siatkówki. Teraz niewidoma 36-latka jest jedną z trzech kobiet, które wykrywają wczesne stadium raka piersi u pacjentek szpitala w kolumbijskim mieście Cali.
Żaden lekarz nie może się z nimi równać. Według dra Franka Hoffmanna, ginekologa który stworzył program Discovering Hands, niewidome kobiety wykrywają o 30 proc. więcej guzów od lekarzy. Co więcej, wyczuwane przez nich zmiany są o 50 proc. mniejsze niż te, które są w stanie wyczuć lekarze - informuje "The Guardian".
One mają dar w palcach. Jeśli zostaną przeszkolone, ich niepełnosprawność może stać się talentem, siłą i może zostać wykorzystana do pomocy innym ludziom - powiedział Luis Alberto Olave, lekarz koordynujący projekt.
* Papamija sprawdza 10 kobiet dziennie.* Każde badanie trwa 45 minut, a zaczyna się od naklejenia na klatkę piersiową pacjentki pasków z oznaczeniami w alfabecie Braille'a. Dzięki temu Papamija może w rozmowie z lekarzem precyzyjnie określić położenie zmiany, którą wyczuła. Nie stawia jednak diagnozy, tylko kieruje na kolejne badania.
Według danych WHO co roku u ponad 2 mln kobiet diagnozuje się raka piersi. Mammografia jest nadal najlepszą metodą badań przesiewowych. Jednak jest kosztowna i w Kolumbii dostępna tylko dla kobiet powyżej 50 roku życia, mimo że liczba przypadków raka piersi u młodszych kobiet rośnie.
Podziel się dobrym newsem! Prześlij go nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.