We Wrocławiu znaleziono bardzo cenne rolki taśm filmowych. To ścieżka dźwiękowa do filmu „Zakazane piosenki”, który jest pierwszym powstałym w powojennej Polsce.
Taśmy trafiły do Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, gdzie zostaną zdigitalizowane. Następnie będą odsłuchane i porównane z pierwotną wersją filmu. Nie wiadomo jak znalazły się we Wrocławiu w archiwach Wytwórni Filmów Fabularnych.
Dla nas było to ogromne zaskoczenie bo rzeczywiście ten film nie był realizowany z udziałem Wytwórni Filmów Fabularnych. Zatem nie wiem czy będziemy w stanie odpowiedzieć na pytanie skąd te trzy rolki się znalazły – powiedział dla Radia Wrocław Robert Banasiak, dyrektor CeTy.
Przypuszcza się, że ścieżka dźwiękowa pochodzi z późniejszej, ocenzurowanej wersji. Pierwsza wersja powstała w 1946 roku. Film pokazywał Warszawę w czasie II wojny światowej. Fabułę wykorzystano do zaprezentowania twórczości muzyków ulicznych z czasów okupacji oraz piosenek partyzanckich. Premiera odbyła się w styczniu 1947.
Film został świetnie przyjęty i bardzo spodobał się publice. Niestety władza miała odmienne zdanie. Uważano, że nie ukazano odpowiednio okupanta i znacznie złagodzono niektóre zdarzenia. Druga wersja filmu, ze zmienioną fabułą, powstała rok później.
„Zakazane piosenki” w przeciągu pierwszych lat obejrzało ponad 10 mln widzów. W kolejnych latach ta liczba wzrosła do 15 mln. Do dziś jest to jedna z najlepszych produkcji o tematyce wojennej. Wystąpiło w niej wiele aktorów znanych do dziś m.in. Danuta Szaflarska, Hanna Bielicka, Jerzy Duszyński czy też Alina Janowska.
Alan Starski wybitny polski scenograf, powiedział, że taśmy odnalezione we Wrocławiu są bardzo cenne. Dzięki nim być może uda się zrekonstruować film z jeszcze lepszą jakość dźwięku
Wiele filmów zostało poprawionych, odtworzonych czy skorygowanych cyfrowo. Dla mnie, myślę, że też dla widzów byłoby miło jakby ten film został poprawiony i nie tylko w dźwięku ale i obrazie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.