Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Aleksander Sławiński | 
aktualizacja 

Niezwykły pomysł dziennikarzy. Minecraft pomaga omijać cenzurę

2

Gra Minecraft, mimo ubogiej szaty graficznej, zapewnia swoim miłośnikom ogromne możliwości. Tym razem postanowiła to wykorzystać organizacja Reporterzy Bez Granic, która stworzyła w Minecrafcie, bibliotekę ocenzurowanych dziennikarzy.

Niezwykły pomysł dziennikarzy. Minecraft pomaga omijać cenzurę
(Youtube.com)

Projekt Reporterów Bez Granic pozwala na dostęp do ogromnej ilości tekstów dziennikarskich mieszkańcom krajów, w których są one zakazane. Ponieważ Minecraft ciszy się popularnością szczególnie wśród dzieci, nigdy nie był obiektem zainteresowania ze strony cenzorów (np. chińskich), którzy przeczesują wiele gier w poszukiwaniu ukrytych tam treści.

Minecraft jest grą online, w której gracze mogą nie tylko spotykać się w wirtualnych lokacjach, ale przede wszystkim samemu je tworzyć. Przy pomocy sześcianów, stanowiących "klocki" tego świata, mogą budować domy czy projektować maszyny. Szwedzka produkcja jest fenomenem ostatniej dekady. Do maja 2019 roku zarejestrowało się w niej ponad 200 milionów użytkowników.

Organizacja, której celem jest obrona wolnego słowa i swobody przepływu informacji wpadła na oryginalny pomysł wykorzystania prostoty i popularności gry. Postanowiła stworzyć w jej świecie wirtualną bibliotekę, w której umieści "książki" z tekstami cenzurowanych autorów. Wirtualny budynek stworzyło studio Blockworks, wzorując się na British Museum i nowojorskich bibliotekach.

Zobacz także: Zobacz także: Gdzie jest oceaniczny plastik?

Wirtualna biblioteka

W rozmowie z BBC, przewodzący niemieckiemu oddziałowi Reporterów Bez Granic Christian Mihr, wyraził nadzieję, że w krajach cenzurujących media projekt nie zostanie uznany za zagrożenie.

Wybraliśmy Minecrafta ze względu na jego zasięg. Jest dostępny w każdym kraju. Gra nie jest cenzurowana, w przeciwieństwie do wielu innych, które podejrzewa się o polityczny podtekst - stwierdził Mihr i dodał, że właściwie każde państwo ma dużą wspólnotę fanów.

Aby gracz mógł wejść na biblioteczny serwer, musi uzyskać pozwolenie od jego twórców. Ten jednak z powodu nadmiaru chętnych często się zawiesza. Jak dotychczas odwiedzili go gracze z co najmniej 75 krajów świata. Aby zobaczyć artykuł wystarczy podejść do danej "książki" i wcisnąć klawisz.

Specyficznego klimatu dodaje fakt, że teksty wyświetlają się w minecraftowej, "kanciastej", szacie graficznej. Artykuły cenzurowanych dziennikarzy dostępne są po angielsku. Znaleźć możemy teksty autorów m.in. z Arabii Saudyjskiej, Wietnamu, Chin czy Białorusi.

Twórcy udostępniają je z poszanowaniem praw autorskich. Niestety problemem jest fakt, że im dłużej biblioteka istnieje, tym większa szansa, że niedemokratyczne rządy zainteresują się nią i zablokują obywatelom dostęp.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Kawa w zamrażarce? Tych sposobów na przechowywanie żywności nie znałeś
Larwy zwalczą plastik. Nowy pomysł naukowców
Wyniki Lotto 18.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Grób Voita i Horowianki celowo zdewastowany? Turysta pokazał zdjęcia
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
"Smok Kampinoski". Niezwykły okaz w Parku Narodowym
Wprowadzono wysokie opłaty w polskich górach. Zła wiadomość dla narciarzy
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić