Grelina nie pozwala nam podejmować racjonalnych decyzji. Hormon ten obniża zdolności kontrolowania własnych popędów. Człowiek pod jego wpływem działa bardziej impulsywnie; kieruje się własnymi potrzebami bardziej niż rozumem - informuje "Daily Mail".
Badania na szczurach potwierdziły przypuszczenia naukowców. Karolina Skibicka z Uniwersytetu w Göteborgu razem ze swoją ekipą poddała szczury eksperymentowi. Gryzonie miały naciskać jedną dźwignię, za co po pewnym czasie dostawały jedzenie. Jednak była jeszcze druga dźwignia, której z kolei nie mogły ruszać. Za to również dostawały nagrodę.
Hormon powodował, że szczury podejmowały mniej racjonalne decyzje. W normalnych warunkach potrafiły czekać, jednak po podaniu greliny traciły kontrolę i nie mogły oprzeć się impulsowi przyciśnięcia drugiej dźwigni. Decyzja ta porównywalna jest do otrzymania jednego ciastka teraz lub kilku za pięć minut.
Badania mogą mieć znaczenie w przyszłości. Doktor Skibicka ma nadzieję, że dalsze prace nad tym zagadnieniem pomogą leczyć zaburzenia psychiczne i problemy z impulsywnością, a nawet zaburzenia jedzenia.
Bartosz Nowak
Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.