*Komitet noblowski uznał to za wyjątkowo ważne osiągnięcie. *DNA ulega ciągłym uszkodzeniom. Jego naprawa sprawia jednak, że nasz materiał genetyczny nie zamienia się w jeden wielki chaos. Wkład tych naukowców w badanie DNA może pomóc m.in. podczas opracowywania leków na raka.
Historia nagrody Nobla z chemii sięga początku XX. wieku. Pierwsze takie wyróżnienie przyznano w 1901 roku. Wtedy otrzymał je Jacobus Henricus van’t Hoff. To holenderski chemik, który Nobla dostał za odkrycie praw dynamiki chemicznej i ciśnienia osmotycznego. Nagrodę tę przyznano także Marii Curie-Skłodowskiej. Polka otrzymała ją za wydzielenie czystego radu)
i uzyskanie go w postaci krystalicznej.
Ostatni Nobel z chemii przypadł trzem naukowcom. Za wkład w rozwój mikroskopii fluorescensyjnej wysokiej rozdzielczości zostali wyróżnieni Eric Betzig, Stefan Hell i William Moerner.
*Co ciekawe, nagrody Nobla z chemii nie zawsze są przyznawane. *Odstąpiono od tego ośmiokrotnie. Powodem był brak osiągnięć, który by na nią zasługiwały. Ostatnie takie zdarzenie miało miejsce w 1942 roku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.