Szerokie nozdrza charakteryzują ludzi zamieszkujących ciepłe i wilgotne tereny. Nosy wąskie i smukłe natomiast cechują mieszkańców suchych i zimnych obszarów. Dowiedli tego naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii.
*Naukowcy dokładnie je zmierzyli. *Przyjrzeli się m.in. rozstawowi nozdrzy, średnicy otworów, długości nosa i kształcie grzbietu. Wyniki oparto na badaniach ludzi z Afryki, Azji i Europy.
*Zadaniem nosa jest ogrzewanie powietrza. *Zanim dotrze do płuc, musi być ciepłe i zwilżone. Okazało się, że wąskie nozdrza efektywniej spełniają tę funkcję. A to tłumaczyłoby ich występowanie u ludzi z chłodniejszych regionów.
Posiadacze węższych nozdrzy żyjący w zimnym klimacie radzili sobie lepiej i mieli więcej potomstwa, niż ich znajomi z szerszymi nozdrzami. Ewolucja spowodowała więc, że ludziom żyjącym daleko od równika nozdrza zmniejszały się, aby lepiej spełniać swoją funkcję - mówi dr Arslan Zaidi.
*Naukowcy mają nadzieję, że odkrycie pomoże chorym. *Chcą kontynuować badania, aby dowiedzieć się, czy kształt nosa i wielkość jamy nosowej może przyczynić się do chorób układu oddechowego, jeśli pacjent zamieszkał w innej strefie klimatycznej niż jej przodkowie.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.