Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Aleksander Sławiński | 

Nowa ekologiczna alternatywa dla elektrowni słonecznych

122

Na rynku pojawiła się nowa zielona technologia produkcji energii. Wynalazek szwedzkiego startupu pozwala na jej produkcje również wtedy, gdy akurat nie świeci słońce i nie wieje wiatr.

Nowa ekologiczna alternatywa dla elektrowni słonecznych
(Materiały prasowe)

Wynalazek szwedzkiej firmy Azelio ma rozwiązać problem gromadzenia i wytwarzania energii, z którym mierzą się dotychczasowe źródła odnawialne - elektrownie słoneczne i wiatrowe. Okazuje się, że wcale nie są one w pełni ekologiczne ani zeroemisyjne.

W okresach, gdy nie świeci słońce lub nie wieje wiatr, brak produkcji prądu musi być rekompensowany innymi metodami. Czasem są to generatory napędzane paliwem, które np. uzupełniają energię słoneczną w nocy. Nieraz są to z kolei akumulatory, które mają gromadzić nadwyżki wyprodukowanej energii.

Jednak oba te rozwiązania są niezbyt ekologiczne. Zużycie paliw zanieczyszcza atmosferę, podczas gdy baterie są bardzo trudne do recyklingu oraz wymagają rzadkich minerałów, które wydobywane są zwykle w niszczących środowisko kopalniach.

Zielona energia

Pomysł Azelio polega na gromadzeniu energii w blokach aluminium. Pierwiastek, zwany po polsku glinem, zbiera ciepło, która następnie może być zamienione w elektryczność. W przeciwieństwie do normalnych baterii litowych, aluminium właściwie nie ulega rozkładowi, więc baterii nie trzeba wymieniać. Co więcej, akumulatory są produkowane z surowców wtórnych.

Rozgrzane do temperatury 600 stopni Celsjusza, aluminium może produkować prąd bez przerwy przez 13 godzin. Możliwe jest też jego użycie jako alternatywnego źródła ogrzewania, np. w domach czy budynkach przedsiębiorstw.

Technologia właśnie zadebiutowała na rynku komercyjnym. Bateriami z glinu posługiwać się będzie ostatnio otwarta w marokańskim Noor elektrownia słoneczna. Od tego, czy będą się sprawdzać zależy dalsze powodzenie projektu. Pełna moc zostanie osiągnięta w 2021 roku.

Zobacz także: Grzyby z Czarnobyla wykazują zadziwiające właściwości

Tani prąd

Według prezesa firmy Jonasa Eklinda, rozwiązanie jest idealne dla uboższych krajów, gdzie sieć energetyczna jest słabo rozwinięta i zawodna. Eklind podaje przykład południowej części Afryki, gdzie wśród osób mających prąd, tylko 45 procent, nie ma problemów z dostawami.

Baterie aluminiowe mają być dostępne nawet dla bardzo małych wspólnot, pozwalając na tanie magazynowanie energii. W połączeniu z coraz niższymi kosztami paneli słonecznych może to dać dostęp do "zielonej" energii nawet w odciętych od świata miejscach.

Baterie mogą być również nagrzewane przy użyciu zwykłej elektryczności z sieci. Eklind twierdzi, że jest to rozwiązanie np. dla jego rodzinnej Szwecji, gdzie w czasie długich zim, często dochodzi do powalenia drzew i zerwania słupów energetycznych. W takiej sytuacji zamiast korzystać z generatorów na ropę lub pozostawać w ciemnościach, będzie można przez jakiś czas posługiwać się tanią energią z aluminium.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Prorosyjscy hakerzy zaatakowali na Whatsappie. Wystarczyło jedno kliknięcie
Denerwuje cię Danielle Collins? Novak Djoković ma zupełnie inne zdanie
GRU szkoli dywersantów. Tak Rosjanie planują kolejne operacje w Europie
Kontrowersyjna wymiana Birmy z Rosją. To junta wysłała za myśliwce
Fenomenalna Izabela Marcisz. Drugie złoto na Uniwersjadzie w Turynie
Starcie gigantów. Świątek kontra Raducanu w Australian Open
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić