W testach łącznie wzięło udział ponad 11 tys. osób. Nową szczepionkę podano ok. 5,8 tys. z nich, dzieląc je na dwie grupy. Pierwszą zaszczepiono od razu, drugą trzy tygodnie później. Ta czasowa różnica była niezbędna w celu wykluczenia osób już zarażonych. Wirus Eboli daje objawy dopiero po 21 dniach - podaje CNN.
W grupie zaszczepionych od razu nie było zachorowań. Z kolei wśród szczepionych trzy tygodnie później zdiagnozowano 23 przypadki eboli. Naukowcy uznali, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że te osoby zostały zarażone jeszcze przed rozpoczęciem testów.
Szczepionka daje duże nadzieje nie tylko Gwinei. W 2014 r. w Afryce Zachodniej na tę śmiertelną chorobę zmarło ponad 11 tys. osób. Pojedyncze przypadki odnotowano także na innych kontynentach.
Wirus Ebola powoduje gorączkę krwotoczną. Objawy to wysoka temperatura ciała, ból głowy, mięśni, gardła i mocne osłabienie. Następnie pojawiają się wymioty, biegunka, wysypka, problemy z nerkami i wątrobą. Ebolą można zarazić się przez kontakt z zakażoną krwią lub płynami ustrojowymi. Chorują na nią nie tylko ludzie, ale i zwierzęta - np. nietoperze.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.