Osada leży na terenach zamieszkiwanych przez Janomamów. Obszar wioski wyznaczają granice ok. 50-metrowego, okrągłego domu, zwanego "yano". Zagospodarowanie przestrzeni wewnątrz budynku - wielkie ognisko na środku, sekcje przeznaczone na mieszkania dla konkretnych rodzin oraz spiżarnie - wskazuje na to, że mieszkają tam członkowie nieznanego dotąd szczepu tego plemienia.
Survival International odkryli osadę niemal w ostatniej chwili. Amazonia przechodzi w tej chwili bardzo trudny okres - Brazylia oraz Wenezuela są w głębokim kryzysie i na potęgę tną wydatki budżetowe, wśród których znalazły się również kwoty przeznaczone na ochronę puszczy wraz z jej mieszkańcami. Największe zagrożenie dla przetrwania dzikich plemion stanowią nielegalni poszukiwacze złota, którzy zatruwają rzeki, zabijają zwierzynę i przepędzają tubylców w dalsze rejony dżungli. Szacuje się, że liczba poszukiwaczy cennego kruszcu wzrosła do ponad 5 tys. i zwiększa się w zastraszającym tempie.
Obecnie na styku Brazylii i Wenezueli mieszka ok. 22 tys. Janomamów. Żyją oni w ok. 400 skupiskach rozlokowanych na północnych rubieżach Amazonii. Wśród nich są najprawdopodobniej 3 grupy, które nigdy nie miały styczności z ludźmi z zewnątrz. Populacja plemienia drastycznie maleje od chorób przynoszonych przez osadników z rozwiniętego świata.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.