Zdaniem Zalewskiej sprawdzian dla szóstoklasistów o niczym szczególnym nie decydował. Dlatego ministerstwo edukacji może zrezygnować z testowania uczniów na wstępnym etapie nauczania. Jednocześnie Zalewska zapowiada, że tegoroczni szóstoklasiści napiszą test.
Trudno im powiedzieć - to była pomyłka, nie musicie się do niego przygotowywać - zaznaczyła minister podczas spotkania z dziennikarzami.
Jednak ministerstwo nie zrezygnuje z weryfikacji wiedzy uczniów opuszczających szkołę podstawową. Test ten będzie przeprowadzany przez nauczycieli w pierwszej klasie gimnazjum. Minister uspokoiła, że nadal będzie możliwa rekrutacja dla uczniów spoza swojego rejonu, ale szczegółowe rozwiązania zostaną dopiero wypracowane z praktykami - nauczycielami i dyrektorami szkół. Prawdopodobnie MEN chce wrócić do konkursu świadectw.
Sprawdzian dla uczniów kończących szóstą klasę po raz pierwszy został przeprowadzony w 2002 roku. Za jego przygotowanie i przeprowadzenie odpowiada Centralna Komisja Egzaminacyjna. Przystąpienie do testu jest warunkiem ukończenia podstawówki. Co w przypadku, gdy uczeń nie podszedł do sprawdzianu? Powtarzał klasę i pisał ponownie egzamin za rok.
*To nie pierwsza reforma testu szóstoklasistów. *Od roku szkolnego 2014/2015 egzamin przeprowadzany jest w nowej, lekko zmienionej formule. Obecnie składa się on z dwóch części. Pierwsza sprawdza umiejętności z języka polskiego i matematyki. Druga część poświęcona jest na weryfikację znajomości języka obcego. Wcześniej egzamin nie był podzielony na bloki.
Co sądzicie o likwidacji sprawdzianu dla szóstoklasistów?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.