Obecność kleszcza Haemaphysalis concinna stwierdzono m.in. na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. Wcześniej ten gatunek nie występował w Polsce, ale podczas ostatnich badań terenowych odnaleziono prawie 500 osobników. Zdaniem ekspertów, za pojawienie się Haemaphysalis concinna w naszym kraju odpowiada globalne ocieplenie. Już wcześniej gatunek ten dotarł m.in. do Austrii i Niemiec.
W wyniku postępujących zmian klimatycznych możemy spodziewać się coraz częstszego występowania tego kleszcza. Jednak póki co, nadal jest on uznawany za rzadki w naszym kraju - powiedziała "Gazecie Pomorskiej" Dorota Dwużnik z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Dorosłe kleszcze pasożytują na sarnach, jeleniach oraz zwierzętach hodowlanych. Larwy i nimfy żerują natomiast na drobnych gryzoniach, ptakach i gadach. Człowiek może zostać zaatakowany zarówno przez nimfy, jak i dorosłe postaci Haemaphysalis concinna.
Kleszcz Haemaphysalis concinna może przenosić wiele niebezpiecznych chorób. Należy do nich m.in. kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza, tularemia, czy kleszczowy tyfus syberyjski.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.