*Świat, jaki znamy, uległ zagładzie. *Ludzkość przetrwała wojnę i globalną katastrofą, ale cofnęła się technologicznie i żyje na poziomie epoki kamienia łupanego. Ludzie chodzą w skórach zwierząt, a żelazna broń jest rarytasem. Wokół roi się od dinozaurów i drapieżnych roślin, mogących pożreć człowieka.
Bohater ma dar. Perun potrafi zaklinać dinozaury, zmuszając je do robienia różnych rzeczy. Sam też, niczym konia, dosiada ogromną jaszczurkę. Potrafi świetnie władać bronią. Mówi o sobie, że jest wędrownym handlarzem. Jednak jedno jest pewne: problemy i przygody szukają go same.
„Dinomanta” to nowa polska seria tworzona przez debiutantów. Scenarzystą jest Michał Rudzki, a rysownikiem Filip Gutowski. Wspiera ich dwójka kolorystów - Iga Stolpe i Jakub Oleksów. Początek jest bardzo obiecujący. Głównie za sprawą ogromnego potencjału, jaki ma wykreowany przez nich świat.
Pierwszy zeszyt „Dinomanty” wprowadza w świat komiksu i przedstawia bohatera. „Prolog” prezentuje się obiecująco Dobrze wypadają rysunki, które utrzymano w realistycznej konwencji. Tam, gdzie rysownik mógł się pogubić, zostaje to zgrabnie zatuszowane kolorami (dominują ciemne barwy).
Miejscami zgrzyta kompozycja planszy, ale komiks czyta się sprawnie. Sam świat nie wydaje się jednak specjalnie spójny. Ludzkość z jednej strony pamięta o dawnej świetności i analizuje artefakty, ale z drugiej nie wykorzystuje nic z tej spuścizny. To może jednak zmienić się w kolejnych częściach.
*„Dinomanta” to ciekawie zapowiadająca się postapokaliptyczna seria. *Na razie trudno ocenić, w którą stronę podąży fabuła: czy będzie to raczej fantasy w realiach paraśredniowiecznych, czy połączenie science fiction i alternatywnych rzeczywistości. Dawna legenda mówi o człowieku, który odmieni los ludzkości. Czy będzie nim Perun, którego słuchają się dinozaury?
Łukasz Chmielewski
Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.