Te, które urodzą upośledzone lub nieuleczalnie chore dziecko, dostaną jednorazowo 4000 złotych. Oprócz tego w projekcie przewidziano 10 dni dla obojga rodziców w hospicjum perinatalnym, „opiekę specjalistyczną” do 18. roku życia dziecka oraz opiekę psychologiczną dla rodziny.
O tym, czy kobieta nosi uszkodzoną ciążę, zdecydować będzie mógł lekarz posiadający specjalizację II stopnia. Chodzi o specjalistów w zakresie położnictwa, ginekologii, perinatologii lub neonatologii. Świadczenie dostaną tylko ci rodzice, którzy udokumentują, że matka była pod opieką lekarza nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.
To jest kompleksowy program wsparcia, począwszy od opieki medycznej, poprzez psychologiczną, przez ośrodki, centra koordynacyjno-opiekuńczo-wychowawcze - powiedziała premier Beata Szydło.
Realizacja projektu będzie kosztować kilkaset milionów złotych rocznie. W 2015 roku dokonano w Polsce 1040 legalnych zabiegów aborcji, w tym 966 z powodu uszkodzenia płodu. Projekt zapowiadał już wcześniej Jarosław Kaczyński.
Będziemy dążyli do tego, by nawet przypadki ciąż bardzo trudnych, kiedy dziecko jest skazane na śmierć, mocno zdeformowane, kończyły się jednak porodem. (...) Chcemy, by było to możliwe ze względu na realną pomoc, która będzie udzielana także ze środków publicznych – mówił prezes PiS.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.