Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil Karnowski
Kamil Karnowski | 
aktualizacja 

Nowy raport CIA o Korei Północnej: Kim nie chce się pozbyć broni, tylko będzie ją lepiej ukrywał

31

Od czasu szczytu USA-Korea Północna w Singapurze zapasy materiałów rozszczepialnych reżimu Kim Dzong Una nie zmniejszyły się. Wręcz przeciwnie - Korea Północna gromadzi ich coraz więcej - to wnioski z raportu amerykańskiego wywiadu.

Nowy raport CIA o Korei Północnej: Kim nie chce się pozbyć broni, tylko będzie ją lepiej ukrywał
(East News)

Korea Północna próbuje znaleźć sposób na oszukanie Waszyngtonu co do liczby pocisków i głowic nuklearnych. Stara się ukryć także realną liczbę i typ laboratoriów i ośrodków badawczych tak, by Stany Zjednoczone nie miały pełnego obrazu aktywności - brzmi tylko część raportu, do którego dotarli dziennikarze Washington Post.

Największym problemem jest oszacowanie liczby sprawnych głowic bojowych. Amerykańskie służby twierdzą, że tych, które są zdolne do przenoszenia broni masowego razenia, może być w Korei Północnej nawet 65. Kest jednak bardzo prawdopodobne, że reżim będzie chciał zadeklarować posiadanie o wiele mniejszej liczby, a resztę będzie przechowywać w sekrecie.

Zobacz także: Zobacz także: Co kryje się za gestami Trumpa i Kima?

Korea Północna ciągle produkuje broń? Pomimo deklaracji o zaprzestaniu ich wytwarzania, na zdjęciach satelitarnych widać, że miejsce powstawania głowic bojowych działa w najlepsze.

Obserwowana przez nas aktywność nie zgadza się z deklaracjami Korei Północnej o porzuceniu programu nuklearnego - komentuje Bruce Klinger, ekspert ds. Korei Północnej w CIA.

Kim Dzong Un tworzy jedynie grę pozorów, by wytargować złagodzenie sankcji. Analitycy CIA nie mają wątpliwości, iż pojednawcze gesty są tylko na pokaz. Dyktator postrzega broń atomową jako gwarancję przetrwania komunistycznego reżimu, dlatego nigdy nie będzie dążył do pełnego rozbrojenia.

To nie pierwsze kłamstwo Kim Dzong Una, które wyszło na jaw w ostatnim czasie. W zeszłym tygodniu na jawy wyszły informacje o egzekucji jednego z generałów koreańskiej armii. Hyon Ju-song został rozstrzelany za to, że rozdawał swoim żołnierzom większe racje żywnościowe, niż zostały im przydzielone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Zaskakujący finał poszukiwań 71-latka. Znaleźli go w lodowatej rzece
Pożar domu w Boruszowicach. Policjanci zdążyli w ostatniej chwili
Bytom. Mężczyzna i pięć nastolatek zatrzymani na ogródkach działkowych
Wjechał w armatkę śnieżną w Krynicy-Zdroju. 13-latek nie żyje
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić