Proces ewolucyjny człowieka rozpoczął się 7,2 mln lat temu. Człekokształtne małpy zaczęły ewoluować na terenach obejmujących dzisiejszy Izrael. To "Graecopithecus freybargi" był pierwszym etapem ewolucji, jeszcze przed Australopitekiem, którego do niedawna uważaliśmy za najstarszego przodka ludzi.
Naukowcy oparli nową teorię na niezwykłych znaleziskach. Chodzi o dwie żuchwy wykopane w Grecji i Bułgarii. Badacze stwierdzili, że mają ponad 7 mln lat. Podczas ich analizy zaobserwowali, że korzenie zębów zbiegają się budową z korzeniami Australopiteka. To obalało dotychczasową hipotezę, że jego pojawienie się 5,5 mln lat temu w Afryce zapoczątkowało ewolucję.
Przodkowie ludzi musieli się rozdzielić. Miejscem, w którym do tego doszło, był właśnie obszar na Bliskim Wschodzie, na terenach nadmorskich. Stamtąd część człekokształtnych powędrowała na południe, do Afryki, a część na północ w kierunku Bałkanów.
Dotychczas za kolebkę ludzkości uważaliśmy Afrykę. W antropologii dominowała teza, że to na tym kontynencie rozdzieliły się linie ewolucyjne. W wyniku tego część człekokształtnych zaczęła się rozwijać w zupełnie odmienny sposób od reszty.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.