Słona, lodowa skorupa Ceres może być pozostałością globalnego oceanu. To jednak nie jest jedyny wniosek płynący z najnowszych badań. Specjaliści Narodowa Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) twierdzą, że głęboko pod skorupą Ceres może czekać na nas spore zaskoczenie.
Coraz więcej uczymy się, że Ceres jest złożonym i dynamicznym światem, w którym w przeszłości mogło być dużo płynnej wody, a może jest jej jeszcze trochę pod ziemią - mówi Julie Castillo-Rogez, współautorka badań.
Studiując skorupę Ceres, zespół odkrył coś dziwnego. Jej gęstość jest zbliżona do gęstości lodu, ale jest o wiele za mocna, aby to lód był głównym składnikiem - pisze serwis New Atlas. Naukowcy stworzyli zatem model, który obrazował, jak zmieniała się powierzchnia karłowatej planety i stąd wyciągnęli wnioski dotyczące skorupy.
Jest najprawdopodobniej mieszaniną lodu, soli, skał i krystalicznego ciała stałego, w którym cząsteczki wody wychwytują cząsteczki gazu. Kombinacja ta jest mniej więcej tak gęsta jak stary lód, ale może być nawet tysiąc razy wytrzymalsza.
Na tym odkrycia dotyczące Ceres nie skończyły się. Model topograficzny pokazał, że powierzchnia Ceres była jeszcze bardziej górzysta niż teraz, ale w ciągu ostatnich kilku miliardów lat uległa "wygładzeniu". Aby mogło się tak stać, skorupa musi spoczywać na warstwie, która prawdopodobnie zawiera pewną ilość płynnej wody.
Dawn weszła na orbitę Ceres w marcu 2015 roku. Od tego czasu sonda wykryła lód w ciemnych kraterach na biegunach oraz wyraźne oznaki obecności cząsteczek organicznych.
Ceres to karłowata planeta, której średnica liczy tylko 950 kilometrów. Na zdjęciu powyżej widać porównanie jej rozmiarów do Ziemi i Księżyca. Krąży wewnątrz pasa planetoid między orbitami Marsa i Jowisza. Tuż po odkryciu w 1801 roku Ceres była nazywana planetą. Później zmieniono nomenklaturę na planetoidę. Jednak w 2006 roku raz jeszcze eksperci zmienili jej klasyfikację i nazwali planetą karłowatą.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.