Istnieje związek między liczbą dzieci i tempem starzenia. Dowodzą tego profesor Pablo Nepomnaschy i jego asystentka Cindy Barha, badacze z Simon Fraser University w Kolumbii Brytyjskiej. Chromosomy matek wielu dzieci mają dłuższe telomery)
. A one chronią go przed błędami podczas kopiowania.
Telomer skraca się podczas każdego podziału komórki. Ten swoisty licznik podziałów w komórkach chroni nas przed powstawaniem nowotworów. Niestety przekłada się też na proces starzenia się. Im telomer dłuższy, tym dłuższe życie komórki (więcej razy może się podzielić).
Na przestrzeni 13 lat badaniami objęto 75 kobiet z Gwatemali. Okazało się, że matki liczniejszej gromadki dzieci miały dłuższe telomery - czytamy w serwisie belmarrahealth.com.
*Zdaniem autorów badania wyniki zaprzeczają potocznej opinii, że posiadanie dzieci postarza człowieka. *Tempo skracania się telomerów u wielodzietnych matek jest niższe. Naukowcy uważają, że dzieje się tak ze względu na związaną z ciążą obecnością estrogenu w organizmach tych kobiet. Estrogen jest silnym antyoksydantem i chroni komórkę przed skracaniem telomerów.
Pomaga też fakt, że matki wielu dzieci mogą w takich miejscach jak gwatemalska wieś liczyć na większą pomoc najbliższych - a to dodatkowo zmniejsza wydatkowanie energetyczne i spowalnia starzenie - dodaje serwis.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.