Odkrycie może mieć wpływ na datowanie wydarzeń w świecie starożytnym. Eksperci z Uniwersytetu Cambridge bazowali na dwóch tekstach: biblijnym oraz starożytnym egipskim, żeby poznać datę zaćmienia. W biblijnej Księdze Jozuego znajduje się fragment mówiący o zatrzymaniu się Słońca.
W dniu, w którym Pan podał Amorytów w moc Izraelitów, rzekł Jozue w obecności Izraelitów: Stań słońce, nad Gibeonem! I ty, księżycu, nad doliną Ajjalonu! I zatrzymało się słońce, i stanął księżyc, aż pomścił się lud nad wrogami swymi - czytamy w Biblii.
Badacze również przeanalizowali Stelę Merenptaha, dokument pochodzący z 5. roku panowania króla Merenptaha, syna Ramzesa II. Tekst zawiera dowód na obecność Izraelitów w Kanaan pomiędzy 1500 i 1050 r. p.n.e., czyli w czasie, gdy nadeszło zaćmienie. Mówi także o ich pokonaniu, które przypadło na lata 1213-1203 p.n.e. - panowania Merneptaha, co potwierdzili egiptolodzy.
Naukowcy sprawdzili, kiedy było zaćmienie widoczne z Kanaan. Musieli je widzieć Izraelici, co opisane zostało w Biblii. Z kalkulacji specjalistom wyszło, że jedyne zjawisko tego typu widoczne z Kanaan w okresie między 1500 r. a 1050 r. p.n.e. wystąpiło popołudniem 30 października 1207 r. p.n.e.
Nowe ustalenia pomogą lepiej poznać starożytną historię. Jeśli dalsze badania się potwierdzą, oznacza to, że naukowcy nie tylko odkryli najstarsze zaćmienie słońca, ale pozwoli im ono również wskazać konkretne daty panowania Ramzesa II i jego syna Merneptaha z dokładnością co do roku.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.