Rozmiary zwierzęcia działają na wyobraźnię. Patagotitan mayorum ważył 61 ton, był długi na 35 metrów. Wysokość? Od łap do barku mierzył 6 metrów. Grupa badaczy pod wodzą dr Jose Carballido z Museo Paleontologico Egidio Feruglio dokonała obliczeń na podstawie skamieniałości znalezionych w prowincji Chubut - informuje Sky News.
Nie sądzę, że były straszne. Były to prawdopodobnie masywne powolne zwierzęta - ocenił Diego Pol, współautor badania.
Największe zwierzę globu żyło 100 milionów lat temu. Gigantyczny dinozaur był roślinożercą, podobnie jak wszystkie zauropody. Był też zwierzęciem społecznym i nie stronił od towarzystwa. Dowodzą tego skamieliny pochodzące od sześciu różnych osobników znalezione w tym samym miejscu. Były to tereny zalewowe i najprawdopodobniej dinozaury zostały tam uwięzione w bagnie.
Nie mają wątpliwości, że nie było większego zwierzęcia. Wprawdzie okrzyknięto wcześniej największym dinozaurem Argentinosaurusa, jednak obliczenia były - według odkrywców Patagotitan mayorum - zawyżone. Szacunkowa waga 79 ton nie opierała się bowiem na pomiarach kończyn. Grupa dr Jose Carballido uważa, że w rzeczywistości Argentinosaurus był o 10 procent mniejszy od Patagotitan mayorum.
Skamieniałości zostały odkryte w Patagonii. Stąd też nazwa gigantycznego dinozaura. Pozostałości z prehistorii, które pozwoliły Argentyńczykom ogłosić odkrycie największego zwierzęcia, jakie kiedykolwiek chodziło po naszej planecie, znaleziono w kamieniołomie w 2013 roku.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.