Substancje te to czwartorzędowe związki amonowe. Oddziałując na gryzonie w ciąży, powodują uszkodzenia u młodych w okresie okołoporodowym. Chodzi przede wszystkim o rozszczep kręgosłupa, który polega na niezamknięciu kanału kręgowego. Drugim uszkodzeniem jest bezmózgowie, polegające na niewykształceniu się mózgówia - pisze haaretz.com.
Na co dzień używamy produktów, które je zawierają. Znajdują się np. w szamponach, mydłach, proszkach do prania, odżywkach do włosów, a nawet w kroplach do oczu. Wielu producentów stosuje substancje z powodu ich właściwości antybakteryjnych.
Lekarze nie twierdzą, że związki wywołują ten sam skutek u ludzi. Są jednak ostrożni i zakładają, że ich działanie w naszym przypadku również może być niekorzystne.
Poszczególne gatunki reagują różnie na związki chemiczne. (...) Fakt, że obserwujemy działanie niepożądane u myszy jest dla nas alarmujący - powiedział autor badania dr Terry Hrubec z Edward Via College w Wirginii.
Myszy w ciąży poddano działaniu substancji w standardowych stężeniach. Następnie obserwowano rozwój płodów, u których stwierdzono liczne wady.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.