Badacze podawali ochotnikom jedzenie, w którym znajdowały się różne poziomy węglowodanów. Uczestnicy eksperymentu musieli pogrupować produkty od tych najmniej do najbardziej wyrazistych. Dzięki temu wyróżniono nowy smak, który opisywany był różnie przez różne narodowości. Azjaci nazywali go "ryżowym", natomiast Europejczykom czy Amerykanom bardziej przypominał smak chleba lub makaronu. Stąd wspólna, "mączna" nazwa.
Do tej pory badacze sądzili, że ludzie nie są w stanie rozróżnić smaku węglowodanów. Wszystko z powodu szybkiego procesu ich rozpadu, po którym w ustach pozostaje tylko charakterystyczny słodkawy posmak. W tym jednak doświadczeniu dowiedli, że to nieprawda, podając ochotnikom związek chemiczny, który blokuje odbieranie słodkości, a także inny, blokujący rozpad złożonych węglowodanów. Wyniki było zaskakujące - poddawani badaniu ludzie w dalszym ciągu potrafili bez problemu ocenić i pogrupować bogate w węglowodany jedzenie.
Przypuszczam, że właśnie dlatego ludzie zawsze wybierali bogate w węglowodany pokarmy. Cukier na krótką metę smakuje świetnie, ale jeśli masz do wyboru czekoladę i chleb, jako swój główny pokarm wybierzesz to drugie - powiedział w wywiadzie dla "New Scientist" kierujący badaniami na uniwersytecie w Oregonie Juyun Lim.
Nowo odkryty smak może wytłumaczyć wiele rzeczy związanych z rozwojem i historią człowieka. Ludzie zawsze bowiem wybierali jedzenie bogate w węglowodany, takie jak chleb czy ryż. Teraz naukowcy mają nadzieję, że odkryją występujące na powierzchni języka konkretne receptory, które odpowiadają za odczuwanie szóstego, "mącznego" smaku.
Autor: Tomasz Wiślicki
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.