Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Aldona Brauła
Aldona Brauła | 
aktualizacja 

Odmrażanie gospodarki. Rząd planuje banki godzin pracy. Zmiany w kodeksie

41

Konfederacja Lewiatan prosi rząd o zmiany w przepisach, tak aby przez cały 2021 rok pracownicy mogli odpracować tegoroczne przestoje. Te nadgodziny nie byłyby płatne, o ile pracodawca zapłacił pracownikowi pełne wynagrodzenie podczas zastoju spowodowanego epidemią.

Rząd rozważa rozwiązanie, które pozwoli pracownikom odrobić zaległe godziny pracy z czasu zamrożenia gospodarki, wynikającego z epidemii koronawirusa.
Rząd rozważa rozwiązanie, które pozwoli pracownikom odrobić zaległe godziny pracy z czasu zamrożenia gospodarki, wynikającego z epidemii koronawirusa. (Pixabay)

Rząd rozważa zaproponowane zmiany. Miałby zostać wprowadzone tzw. banki godzin czyli inaczej konta czasu pracy. Pracodawca dzięki nim mógłby się rozliczyć z pracownikiem z każdej nieprzepracowanej godzin. Miałby na to czas do 2021 roku.

Na takie rozwiązanie muszą się najpierw zgodzić związki zawodowe lub inni przedstawiciele pracowników. Pomysł wydaje się niektórym kontrowersyjny ale jego realizacja mogłaby pomóc odrobić straty jakie obecnie ponosi gospodarka. W przestoju znajduje się 4,5 mln ludzi co przynosi dziennie około 7 mld start.

Jak dokładnie będzie działał bank godzin pracy? Pracodawca po zapoznaniu się z liczbą godzin jaką pracownik spędził na przestoju, będzie mógł się indywidualnie umówić z nim na odrobienie tego czasu. Rozwiązanie to miałoby też działać w przypadku innych okoliczności, nie tylko obecnego zawieszenia np. w trakcie przestoju w firmie.

Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Jacek Sasin: nie dopuszczam myśli, żeby mogło do nich nie dojść 10 maja

To oznacza, że pracodawca będzie mógł dowolnie dysponować czasem pracownika. Kiedy nie będzie dla niego pracy będzie mógł wysłać go na przymusowe wolne, a po kilku tygodniach kazać mu to odrobić, kiedy w firmie będzie więcej do zrobienia. Pracodawca będzie mógł także skracać i wydłużać dzienny czas pracy.

Dzienny czas pracy wyniósłby o 4 godziny więcej, czyli do 12 godzin na dobę. Natomiast 40-godzinny tydzień pracy, mógłby być wydłużony do 48-godzin. Pracodawca nie płaciłby za "nadgodziny" pod warunkiem, że płacił pełną stawkę podczas przestoju.

Według pracodawców z Konfederacji Lewiatan jest to dobre rozwiązanie. Pomysły, które obecnie są wprowadzane i które pomogły podczas kryzysu gospodarczego 2008-11, nie są wystarczające.

Postulujemy, by rząd wprowadził możliwość rozliczenia się z pracownikiem z czasu pracy do końca 2021 r. Przedsiębiorstwa w niektórych sektorach będą długo jeszcze nadrabiać straty wynikające z ograniczenia ich działalności. Zakładamy, że po odmrożeniu gospodarki nie nastąpi od razu boom i ożywienie gospodarcze. Pracy będzie dużo mniej niż przed kryzysem. Prosimy rząd o specustawę, która byłaby dla nas poduszką bezpieczeństwa – mówi Robert Lisicki, radca prawny, specjalista prawa pracy z Lewiatana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić