Na półwyspie Jukatan odnaleziono liczne pozostałości cywilizacji Majów - świątynie i ruiny miast. Pojawiły się jednak dowody na to, że ten region został zasiedlony wcześniej niż sądzono, czyli jeszcze przed pojawieniem się Majów.
Archeolodzy odnaleźli 9900-letni szkielet kobiety
Nowe badania, które opublikowano w zeszłym tygodniu, opisują ważne odkrycie, które poszerza wiedzę z tego okresu. Badacze odnaleźli 9900-letni szkielet w zanurzonej jaskini Chan Hol w pobliżu stanowiska archeologicznego Tulum w meksykańskim stanie Quintana Roo.
Szkielet należał do kobiety, która zmarła w wieku 30 lat i posiada pewne unikalne cechy, które sugerują, że region był zamieszkiwany przez co najmniej dwie różne grupy osadników, którzy zamieszkali w tym regionie około 8000 lat przed pojawieniem się Majów.
W tej części Półwyspu Jukatan jest wiele podwodnych jaskiń. Tysiące lat temu zapadliska służyły jako schronienie - dopiero później zostały zalane. Do tej pory w podwodnych jaskiniach odnaleziono 10 ludzkich szkieletów - w tym ten należący do 30-latki, którą oznaczono jako Chan Hol 3.
W 2014 roku nurkowie z Tulum znaleźli szczątki szkieletu młodej dziewczyny w jaskini zwanej Hoyo Negro, która po hiszpańsku oznacza "czarną dziurę". Korzystając z metody datowania węglem, naukowcy oszacowali, że szczątki zostały tam porzucone 10 976 lat temu. W 2000 roku archeolodzy pracujący w jaskini Naharon, również niedaleko Tulum, znaleźli szkielet datowany na 850 rok.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.