Znajduje się 200 kilometrów nad powierzchnią Księżyca. Specjaliści z ośrodka w amerykańskiej Pasadenie testowali nowy sposób przeszukiwania przestrzeni kosmicznej - informuje Sky News. Dokładnie zlokalizowali dwa obiekty, które wybrali jako cele poszukiwań.
Byliśmy w stanie wykryć Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) NASA i Chandrayaan-1 Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych na orbicie księżycowej. Zrobiliśmy to naziemnym radarem - powiedziała Marina Brozović z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej.
Pierwszy obiekt odnaleźli stosunkowo łatwo. Amerykanie doskonale znali parametry orbity, po której krąży. Z sondą jest cały czas kontakt, Jej dane służą do przygotowań kolejnego załogowego lotu na Księżyc. Jednak poszukania zaginionego statku Hindusów już takie proste nie było. Dodatkowo sonda z Indii jest po prostu mała. To kostka o krawędzi mierzącej ok. 1,5 metra. Została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną 22 października 2008 roku.
Znalezienie statku Chandrayaan-1 wymagało nieco więcej pracy detektywa, ponieważ ostatni kontakt z sondą był w sierpniu 2009 roku - dodała Brozović.
Naukowcy sprawdzali skuteczność radaru międzyplanetarnego. Wcześniej wykrywali tym urządzeniem małe planetoidy, ale nie było pewności, czy poradzi sobie z odnalezieniem jeszcze mniejszych obiektów. Teraz wiadomo, że przynajmniej na orbicie Księżyca - tak.
Poszukiwania statków w okolicach Księżyca są trudne. Jedyny satelita Ziemi w niektórych miejscach wytwarza niezwykle silne pole grawitacyjne, które może w znaczący sposób zmieniać orbity obiektów krążących wokół niego.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.