Krzysztof Narewski| 

Odtworzyli twarz Marii Magdaleny. Wielka tajemnica chrześcijaństwa rozwiązana

404

Naukowiec Philippe Charlier z Uniwersytetu w Wersalu oraz grafik Philippe Froesch odtworzyli twarz świętej Marii Magdaleny.

Odtworzyli twarz Marii Magdaleny. Wielka tajemnica chrześcijaństwa rozwiązana
(Youtube.com)

Trójwymiarową rekonstrukcję stworzono na podstawie 500 zdjęć czaszki kobiety. Później za pomocą programu graficznego Zbrush nałożono wirtualną skórę. To sposób, z którego niejednokrotnie korzysta policja na całym świecie. W efekcie powstała realistyczny portret kobiety, która według Biblii była przy ukrzyżowaniu i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa - podaje serwis news.com.au.

Czaszka, na której się wzorowano, pochodzi z bazyliki w Saint-Maximin-la-Sainte-Baume we Francji. To właśnie na Lazurowe Wybrzeże miała uciec Maria Magdalena wraz z łazarzem i Martą z Betanii w czasie prześladowań wyznawców Chrystusa. Jej sarkofag wykonany z marmuru odkryto w XIII wieku podczas renowacji tamtejszej bazyliki. Po podniesieniu wieka świadkowie czuli podobno słodki zapach.

W sarkofagu znaleziono też notkę. Na kawałki glinianej tabliczki pokrytej woskiem było napisane "To ciało błogosławionej Marii Magdaleny". Mimo tego naukowcy wciąż nie są do końca pewni, czy to rzeczywiście ciało bohaterki Pisma Świętego. Jak jednak mówi Philippe Charlier, to bardzo ważne znalezisko i chcieli po prostu nadać mu ludzkich cech.

Czaszka oraz włosy rzekomo należące do Marii Magdaleny wciąż znajdują się w bazylice. Osadzone w złotym relikwiarzu za kuloodpornym szkłem są celem wielu pielgrzymek. W sarkofagu były też jeszcze pozostałe kości, ale zaginęły podczas rewolucji francuskiej.

Zobacz także: Zobacz też: Starożytne grobowce przyszłością Egiptu? Władze czekają na kolejne odkrycia

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić