Odkrywcy nazwali nowego ptaka Big Bird. To pierwszy gatunek, którego ewolucję naukowcy mogli śledzić w czasie rzeczywistym. Big Bird jest gatunkiem zięby Darwina i żyje tylko na małej wyspie Daphne Major w archipelagu Galapagos. Naukowcy potwierdzili, że jest to faktycznie nowy gatunek zięby, poprzez analizę cech fizycznych i sekwencjonowanie genomowe.
Na wyspie pojawił się nieproszony gość. Podczas ekspedycji Peter i Rosemary Grant, biologowie z Uniwersytetu Princeton, zauważyli obecność intruza z gatunku Geospiza conirostris. To ptak z rodzaju zięb Darwina. Był większy i miał inny głos niż trzy gatunki żyjące do tej pory na wyspie. Wyróżniał się również przez to, że był samcem.
Nie widzieliśmy, jak przylatuje zza morza, ale zauważyliśmy go wkrótce po jego przybyciu. Tak bardzo różnił się od innych ptaków - cytuje Petera Granta portal sciencealert.
Samiec kojarzył się z dwiema samicami jednego z rodzimych gatunków. Ptaki doczekały się potomstwa. Tego typu sytuacje często występują w przyrodzie, jednak potomstwo mieszańców jest przeważnie sterylne. Inaczej było w przypadku zięb, gdzie rozpoczęła się nowa linia. Ptaki miały inny głos, a także różniły się rozmiarem i kształtem dzioba od swoich rodziców.
Podczas suszy na wyspie, kiedy nowa linia była w czwartym pokoleniu, zginęły wszystkie ptaki oprócz dwóch. Hybrydowe zięby były większe niż rodzime i mogły uzyskać dostęp do wcześniej niewykorzystanych zasobów żywieniowych. Dzięki temu przetrwały. Podczas ostatniej wizyty Grantów na wyspie populacja liczyła 23 osobniki, w tym 8 par lęgowych.
*Istnieje 15 gatunków zięb Darwina. *Nazwa pochodzi od słynnego uczonego, który zajmował się teorią ewolucji. To on odkrył te ptaki, ale dopiero kilkadziesiąt lat później, naukowcy doszli do wniosków, że są one świetnymi obiektami do badań nad ewolucją.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.