Przeciętna szybkość internetu
Niegdyś stały dostęp do internetu był właściwie luksusem – wówczas niewiele osób narzekało na jego prędkość, liczył się sam fakt, że można było wyszukać podstawowe informacje. Obecnie, kiedy technologia poszła znacząco do przodu, mamy dość szeroki wybór, dlatego możemy w pełni dostosować łącze do swoich preferencji. W zależności od tego, jak spędzamy czas w sieci, powinniśmy dobrać jej przepustowość. To od niej zależy, jak szybko będą ładowały nam się poszczególne strony.
Mamy tu do czynienia z dwiema wartościami: DL i UL. DL to Download Speed, czyli prędkość pobierania danych, wyrażana w Mb/s. UL to z kolei przeciwieństwo, czyli prędkość wysyłania danych z urządzenia. Im wyższe, tym lepiej, ponieważ nasz internet będzie szybszy.
Obecnie absolutnym standardem jest łącze o prędkości 8-10 Mb/s. To dość podstawowe parametry proponowane przez każdego dostawcę. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to niewiele – skoro w technologii LTE możemy osiągnąć nawet 300 Mb/s – jednak to w zupełności wystarczy do wykonywania codziennych czynności. Właściwie już 1 Mb/s pozwoli nam na całkiem swobodne zaglądanie na ulubione strony internetowe. Jeśli korzystamy z sieci głównie po to, by czytać portale informacyjne, oglądać filmiki na YouTube bądź wyszukiwać takie drobnostki jak przepisy na obiad, to zdecydowanie możemy sobie odpuścić oferty obiecujące bardzo wysoką przepustowość.
Nieco inaczej sprawa wygląda w sytuacjach, gdy często komunikujemy się za pomocą wideoczatu, czy to tego na Facebooku, czy poprzez Skype. Zbyt wolny internet domowy uniemożliwi wygodną komunikację, a obraz z kamerki internetowej będzie opóźniony i niewyraźny. Wówczas sieć powinna działać z prędkością 20-25 Mb/s, by zapewnić nam jak najlepszą jakość połączenia, bez przerywania.
Gry online – jaka szybkość internetu?
W nieco innej sytuacji są gracze, którzy często muszą nie tylko zapewnić sobie szybkie łącze, ale także posiadać urządzenie o odpowiednich parametrach, by móc swobodnie korzystać z gier online. Nie da się ukryć, że takie tytuły jak Fortnite czy World of Warcraft z biegiem czasu wcale nie tracą na popularności, a wręcz zdobywają jeszcze więcej użytkowników. Całkiem naturalnym jest, że w duchu postępu technologicznego powstają też kolejne gry, jeszcze bardziej rozbudowane i zaawansowane pod względem funkcji czy jakości obrazu.
Chyba wszyscy gracze MMO co najmniej raz w życiu spotkali się ze zjawiskiem laga, kiedy opóźnia się obraz. Czasem trwa to zaledwie pół sekundy, jednak może to zadecydować o przebiegu rozgrywki. Lagi najczęściej wiążą się właśnie z niską szybkością internetu. Dlatego osoby grające online zwracają uwagę nie tylko na DL i UL, ale także na czynnik ping, czyli połączenie między hostem testującym i testowanym.
Niektóre gry, jak Counter Strike: GO czy League of Legends będą działały całkiem nieźle już przy internecie o szybkości 2 Mb/s. Dla większości jednak zalecane jest łącze 5-10 Mb/s, choć zdecydowanie warto wykupić lepszy pakiet. Dzięki temu zyskamy pewność, że gry MMO będą funkcjonowały płynnie, a my nie zmarnujemy czasu na oczekiwanie albo powtarzanie misji, która zakończy się niepowodzeniem na skutek zacinającego się internetu.
Filmy i seriale online – jakiego internetu potrzebujemy?
Bilety do kina drożeją, a też nie zawsze mamy czas na to, by zarezerwować seans. Dlatego coraz większą popularnością cieszy się oglądanie filmów i seriali online. Powstające serwisy VOD oraz platformy streamingowe pozwalają na nieograniczony dostęp do najnowszych produkcji. Możemy bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze, włączyć ulubiony tytuł i cieszyć się spokojem – bez reklam czy niewygodnych foteli w kinie. Jeśli dodatkowo wyposażymy się w telewizor obsługujący technologię 4K, praktycznie nie odczujemy różnicy.
Żeby móc swobodnie oglądać online, musimy mieć dobry internet domowy. Przykładowo Netflix, nie bez powodu nazywany gigantem streamingowym ze względu na szeroką ofertę, do oglądania filmów i seriali w HD wymaga łącza o szybkości 5 Mb/s. Jeśli jednak chcemy skorzystać z Ultra HD, zalecana jest już prędkość 25 Mb/s. Oczywiście platforma, podobnie jak inne serwisy streamingowe, posiada wbudowaną funkcję dostosowywania obrazu do przepustowości sieci. Jednak nie po to kupujemy abonamenty i najnowszy sprzęt, by obserwować na ekranie piksele, zamiast cieszyć się bardziej szczegółowym i wyraźniejszym obrazem. Dlatego właśnie bezpieczniej będzie wybrać pakiet o większej prędkości, ponieważ nie będziemy musieli czekać, aż odcinek serialu się zbuforuje, żebyśmy mogli oglądać bez przeszkód.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.