*Pomyłka w badaniach prehistorycznych mórz i oceanów. *100 milionów lat temu woda była o wiele chłodniejsza, niż do tej pory sądzili eksperci - twierdzą naukowcy z Francji i Szwajcarii, którzy zaprezentowali swoje najnowsze ustalenia. Według nich w dotychczasowych pomiarach nie brano pod uwagę istotnych czynników. A to oznacza, że pomyłka mogła być naprawdę duża, sięgająca kilkunastu stopni Celsjusza.
Do tej pory obliczano temperaturę na podstawie skamieniałości drobnych organizmów morskich. Szacowano ją, biorąc pod uwagę ilości izotopów tlenu w skamieniałościach. Jednak nowe badania podkreślają, że ilość tlenu w skamieniałościach się zmienia.
Badania temperatury wody prehistorycznych wód opierały się na fałszywych przesłankach. Zmiana ilości tlenu w skamieniałościach, to nie jest kwestia ochładzania się oceanów, a jedynie upływu czasu. Zdaniem Francuzów i Szwajcarów temperatura na przestrzeni milionów lat zmieniła się w dużo mniejszym stopniu niż 15 stopni Celsjusza, jak uważano do tej pory. Co pokazuje, że obecnie notowane ocieplenie postępuje w szybszym tempie niż sądzono, bo wzrost temperatury musiał nastąpić w dużo krótszym okresie.
- Jeśli mamy rację, to nasze badania uderzają w dziesięciolecia badań paleoklimatycznych - powiedział profesor Anders Meibom z Uniwersytetu w Lozannie.
*Oceany pokrywają 70 procent naszej planety i odgrywają kluczową rolę w klimacie ziemskim. *Wiedza o stopniu, w jakim ich temperatury zmieniały się przez setki milionów lat, ma kluczowe znaczenie, aby przewidzieć konsekwencje bieżącej zmiany klimatu.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.