Ściereczki z mikrofibry
Kto jeszcze nie odkrył tego sposobu, koniecznie powinien spróbować użyć specjalnie stworzonej do mycia szyb szmatki. Aby wyczyścić okna nie musisz, a nawet nie powinieneś używać żadnych detergentów. Wystarczy zwykła woda i dwie ściereczki z mikrofibry – jedna do ścierania brudu, a druga do polerowania na sucho.
Domowa mikstura
Wymieszaj wodę z octem stołowym w proporcji 9:1 i przelej do pojemnika z atomizerem albo butelki z padem z mikrofibry. Możesz wybrać także model z nakładką do ściągania wody z szyb. Następnie spryskaj okna zrobioną mieszanką i wypoleruj papierowym ręcznikiem. Innym przepisem na domowy detergent jest połączenie szklanki wody z wyciśniętym sokiem z połowy cytryny.
Płyn do tkanin
Okna możesz też potraktować roztworem wody z płynem do płukania tkanin, a następnie dokładnie je wypolerować. Dzięki takiemu zabiegowi szyby zostaną pięknie nabłyszczone oraz długo nie będą przyciągać kurzu. W domu zaś uniesie się delikatny zapach, utrzymujący się jeszcze przez kilka dni.
Przeczytane gazety
Zgniecione w kulkę czarno-białe gazety codzienne to jeden z najstarszych i niezawodnych sposobów na czyste okna. Sekret tkwi w tuszu drukarskim, który ma świetne właściwości nabłyszczające, więc sprawdzi się podczas polerowania już umytych szyb.
Myjki i ściągaczki
Na stacjach benzynowych dostępne są myjki, które w mgnieniu oka przywracają czystość samochodowych szyb. Istnieją również wygodne, domowe wersje mopów okiennych, przeznaczonych do dużych powierzchni. Teleskopowe rączki ułatwiają dotarcie do wysoko położonych miejsc bez konieczności wspinania się na krzesło czy drabinę.
Jeśli wolisz inne sposoby mycia okien, z pewnością powinna ci wystarczyć sama ściągaczka. Spływająca woda pozostawia smugi, których tak bardzo nie lubimy, a prosty i mały sprzęt do jej usuwania zlikwiduje problem.
Mycie okien z pewnością ułatwi także nieduży, nastawiony na oszczędność miejsca, zestaw do czyszczenia szyb oraz kafelków i kabin prysznicowych. Najwygodniejsze są modele jednouchwytowe o wymiennych końcówkach, które można dopasować do wykonywanej czynności. Nieduży wymiar i liczne opcje sprawiają, że produkt ten warto mieć w domu, w którym nie ma zbyt dużo przestrzeni do przechowywania.
Nieco bardziej zaawansowanym sprzętem do walki z wodą jest odkurzacz do szyb, który pochłania jej nadmiar, zasysając ją wraz z brudem. Przyda się również do szybkiego sprzątania zachlapanej podłogi po kąpieli w wannie, ponieważ jednakowo dobrze pracuje w poziomie, pionie oraz do góry nogami.
Skuteczna parownica
Jeśli jesteś alergikiem albo po prostu lubisz dbać o porządek z największą starannością, powinieneś wypróbować parownicę. Idealnie nadaje się ona do czyszczenia miejsc trudnych: okien, żaluzji, luster, armatury, zlewów, podłogi, ceramiki, piekarników, grillów, dziecięcych zabawek, a także odzieży i samochodowej tapicerki.
Produkt jest ekologiczny. Do sprzątania nie potrzebujesz niczego z wyjątkiem wody. Odpadają zatem detergenty. Para wodna wytwarzana w sprzęcie nie tylko usuwa zwykłe zanieczyszczenia, tłuszcz, plamy i kamień, ale również zabija 99 proc. bakterii.
Niezastąpiony robot
Mamy już roboty sprzątające podłogi, więc przyszła pora na te, myjące okna. Robot do szyb o kwadratowej formie ma wbudowany silnik próżniowy, dzięki czemu doskonale przysysa się do szkła bez ryzyka upadku na podłogę. Gąsiennicowe kółka ułatwiają mu sprawne przesuwanie się po szklanych powierzchniach oraz ścianach, a laserowe czujniki krawędzi okna wzmacniają system bezpieczeństwa i wydajności.
Bardzo pomocny gadżet dla osób, które nie znoszą mycia okien albo nie mają na to czasu i potrzebują pomocy. Robot sprawdza się też jako prezent dla starszych osób, którym coraz większe trudności sprawia czyszczenie szyb.
Akcesoria do rolet i żaluzji
Czyste okna to też czyste rolety i żaluzje. Na usuwanie z nich kurzu i zabrudzeń najlepiej wybrać słoneczny dzień. Wtedy łatwiej będzie dostrzec wszystkie plamy. W przypadku osłon tekstylnych lub drewnianych najlepiej poprzestać na usunięciu z nich kurzu za pomocą miotełki z antystatycznego mikrowłókna lub odkurzacza. Jeśli to konieczne, można jednak przetrzeć je lekko wilgotną szmatką z mikrofibry. Preparaty czyszczące mogą odbarwić materiał, dlatego się ich nie poleca.
Do aluminiowych lamelek czy tworzyw sztucznych można już jednak zastosować miękką szczoteczkę zwilżoną w wodzie z odrobiną detergentu. Nadmiar wilgoci i brud łatwo usuwa się gąbka. Osłonę powinno się jednak zostawić rozwiniętą, aż do jej całkowitego wyschnięcia.