ONZ opublikowało ponury raport o finansowych konsekwencjach pandemii. Dokument ma być ostrzeżeniem skierowanym głównie do Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i ministrów finansów G20, którzy spotkają się w przyszłym tygodniu.
Kryzys gospodarczy może być jeszcze poważniejszy niż kryzys zdrowotny- uważa Christopher Hoy z Australian National University.
ONZ: Koronawirus wpędzi w ubóstwo pół miliarda ludzi
Według badaczy z Uniwersytetu Organizacji Narodów Zjednoczonych, King's College London i Australian National University pandemia koronawirusa może spowodować znaczne zubożenie 400–600 milionów ludzi na całym świecie.
Zobacz też: Hotelarze: "Pożyczka? My nie mamy na to czasu"
Koronawirus stawia pod znakiem zapytania plany ONZ. Wpływ pandemii na gospodarkę światową może zniweczyć cel, jaki postawiły sobie Narody Zjednoczone, tj. wyeliminowanie skrajnego ubóstwa na świecie do 2030 roku.
Nasz raport podkreśla znaczenie jak najszybszego i kompleksowego rozszerzenia systemów zabezpieczenia społecznego w krajach rozwijających się i - jeszcze bardziej - skupienie się na wpływie COVID-19 na kraje rozwijające się i na to, co społeczność międzynarodowa może zrobić, aby im pomóc - powiedział profesor Andy Sumner z King's College London.
Do końca pandemii połowa światowej populacji może żyć w biedzie. W grupie zubożałych z powodu koronawirusa 40 proc. będą stanowili mieszkańcy Azji Wschodniej i Pacyfiku, zaś w sumie jedną trzecią: ludzie z Afryki Subsaharyjskiej i Azji Południowej. Na początku tygodnia 100 organizacji światowych wezwało do uchylenia zadłużenia krajom rozwijającym się - informuje BBC.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.