Szef Światowego Programu Żywnościowego (WFP) alarmuje rządy na całym świecie. David Beasley podkreśla, że potrzeba wspólnego wysiłku wielu państw, aby uniknąć katastrofy. Według najnowszego raportu agencji ONZ ludzkości grozi powszechny, wręcz "biblijny" głód.
W ciągu kilku miesięcy możemy stać w obliczu głodu o biblijnych rozmiarach. Prawda jest taka, że czas nie jest po naszej stronie - podkreślił Beasley, zwracając się do Rady Bezpieczeństwa ONZ.
ONZ: Koronawirus może podwoić liczbę głodujących
Autorzy raportu szacują, że liczba osób cierpiących głód może w tym roku prawie się podwoić. Z 135 mln do około 265 mln osób. Najbardziej zagrożeni są mieszkańcy 10 krajów opanowanych przez konflikty zbrojne, kryzys gospodarczy i katastrofy wynikające ze zmian klimatu.
Zobacz też: Koronawirus a natura. Rekordowa ilość żółwi w Tajlandii
Wierzę, że dzięki naszej wiedzy i partnerstwu możemy zgromadzić środki niezbędne do tego, aby pandemia COVID-19 nie stała się katastrofą związaną z kryzysem żywnościowym - powiedział szef Światowego Programu Żywnościowego.
Które kraje są najbardziej zagrożone głodem? Raport WFP wymienia Jemen, Demokratyczną Republikę Konga, Afganistan, Wenezuelę, Etiopię, Sudan Południowy, Sudan, Syrię, Nigerię i Haiti - informuje BBC.
COVID-19 może być potencjalną katastrofą dla milionów - podkreślił Arif Husain, główny ekonomista WFP.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.