*Zyskałby budżet, rolnictwo i miłośnicy narkotyków. *Powołany przez ajatollaha Chomeiniego w 1988 roku organ doradczy Majmae-Tashkhis-Maslahat-e-Nezam (Rada Celowości) planuje zalegalizować opium i marihuanę. Narkotyki byłyby uprawiane przez rolników pod kontrolą policji i dostępne w licencjonowanych lokalach.
*Dziś karą za handel narkotykami jest w Iranie nawet śmierć. *Więzienia wypełnione są skazanymi za przestępstwa narkotykowe (60-70 proc. osadzonych). W kraju jest oficjalnie 2 mln narkomanów, nieoficjalnie od 5 do 6 mln.
Na przełomie stuleci Rada Celowości poradziła sobie z epidemią AIDS wśród narkomanów. Dystrybucja czystych igieł i zamiennika, metadonu, pomogły w opanowaniu sytuacji. Specjalna grupa robocza pod kierunkiem Saeeda Sefatiana myśli teraz o przywróceniu uprawy maku i konopi indyjskich, roślin znanych w Iranie od tysięcy lat.
Legalizacja narkotyków dałaby odetchnąć społeczeństwu, opróżniła cele i zmarginalizowała narkotykowe podziemie - przekonuje "The Independent", cytując opinie Sefatiana wygłoszone podczas niedawnej konferencji o problemie uzależnień w Teheranie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.