Dane te potwierdzają pracownicy freezl.pl, którzy zwracają uwagę na wzrost zainteresowania pożyczkami online. Polacy pewni dobrej sytuacji materialnej coraz chętniej pożyczają pieniądze. Skąd tyle optymizmu w Polakach?
Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS) jak co roku, przeprowadził badania na temat zadowolenia Polaków z życia w różnych jego sferach. Badanie przeprowadzane jest cyklicznie na koniec każdego roku. Co wyczytamy w wynikach tegorocznej edycji?
Ostatni rok to znaczny wzrost poziomu zadowolenia Polaków z większości sfer i wymiarów życia. Zanotowane wyniki w ponad połowie kategorii są najwyższe w historii prowadzenia badań na temat szczęścia mieszkańców Polski. Mało tego, spora część badanych wykazuje się dużym optymizmem myśląc o przyszłości.
Szczęśliwy jak Polak
Polacy najwyżej oceniają swoje życie towarzyskie i rodzinne. Ten aspekt życia pozytywnie oceniło aż 84% badanych. Powiązane jest to bezpośrednio z odczuwaniem szczęścia z posiadania dzieci oraz bycia w szczęśliwych związkach (zarówno formalnych jak i nieformalnych). Wynik ten nie dziwi ekspertów, którzy przekonują, że Polska to bardzo rodzinny kraj.
Nie tylko życie rodzinne, ale również sytuacja materialna daje rodakom dużo powodów do szczęścia. Ze swojego mieszkania, posiadane sprzętu czy też wyposażenia bardzo zadowolone jest aż 67% Polaków a tylko 8% jest wyraźnie niezadowolone z posiadanego majątku. Co ciekawe, kwestia szczęścia rodzinnego jest mocno powiązana z posiadanym dobytkiem. Badani, którzy zadeklarowali dobrą sytuację materialną są dużo częściej zadowoleni ze swoich związków i relacji z przyjaciółmi niż osoby gorzej sytuowane.
Z czego jeszcze zadowoleni są Polacy? Ponad 60% badanych wskazało na duże zadowolenie z poziomu wykształcenia oraz kwalifikacji czy też stanu zdrowia. Trochę ponad 50% badanych deklaruje zadowolenie z przebiegu pracy zawodowej oraz perspektyw na przyszłość. Najmniej Polacy szczęśliwi są ze swoich dochodów. Z otrzymywanego wynagrodzenia wyraźnie zadowolonych jest tylko 34% Polaków, natomiast aż 25% badanych wskazuje na swoje niezadowolenie z poziomu otrzymywanej wypłaty.
Skąd ten optymizm?
W wynikach opublikowanych przez CBOS można doszukać się dużo pozytywnych akcentów świadczących o dużym optymizmie Polaków. O ile zadowolenie z życia rodzinnego i towarzyskiego Polacy wykazywali już wcześniej, o tyle zadowolenie z sytuacji materialnej jest pewnego rodzaju nowością. Skąd taka zmiana?
Eksperci odpowiedzi każą szukać na polskim rynku pracy. Bezrobocie od dawna utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie, rynek pracy stał się rynkiem pracownika a płacę regularnie wzrastają. Taki trend utrzymuje się od kilku lat i według ekspertów nie ma przesłanek, że zmieni się to w niedalekiej przyszłości.
Wpływ na wyniki badań mogą mieć również pakiety socjalne, które za rządów Prawa i Sprawiedliwości zostały rozbudowane do rekordowych rozmiarów. Wiele rodzin gorzej sytuowanych, znacznie poprawiło swoją sytuację z pomocą programów 500+ czy też 300+. W zapowiedziach rządzących widać plany kolejnych dodatków socjalnych, co również wpływa na optymistyczne spojrzenie w przyszłość.
Więcej pieniędzy, więcej konsumpcji
Optymistyczne nastroje finansowe Polacy zawdzięczają dużej stabilności na rynku pracy i rosnącym wynagrodzeniom. Nadwyżka pieniędzy w domowym budżecie coraz częściej przeznaczana jest na kulturę, sport czy też rozrywkę. Grubszy zasób portfela mieszkańców Polski odczuwają również właściciele sklepów z elektroniką, RTV czy też AGD. Na co najchętniej wydajemy nadwyżkę pieniędzy?
● sprzęt RTV i AGD,
● wakacje,
● remont,
● wymiana samochodu,
● kultura.
Mimo, że Polacy zarabiają coraz więcej to dalej bardzo chętnie decydują się na pożyczanie pieniędzy. Rok 2018 był pod tym względem rekordowy a firmy pożyczkowe odnotowały najwyższą liczbę pożyczonych pieniędzy w historii. Co jest tego przyczyną? Wspomniany wyżej optymizm finansowy. Zarabiając więcej pieniędzy rośnie przekonanie o bezproblemowej spłacie kolejnej pożyczki. Z tym bywa jednak bardzo różnie.
Mimo rosnących zarobków, rośnie również zadłużenie Polaków. Tylko w 2018 roku, suma zaległych długów wzrosła o blisko 7 mld złotych i obecnie wynosi ponad 74 mld złotych. Według danych Big InfoMonitor, obecnie 2,78 mln naszych rodaków nie radzi sobie z terminowym regulowaniem zobowiązań.
Polacy optymistycznie patrzą w przyszłość
Dane o rosnącym zadłużeniu nie przeszkają optymistycznie patrzeć w przyszłość. Ponad połowa badanych przez CBOS wierzy, że ich sytuacja finansowa poprawi się w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Tylko co dziesiąty Polak jest niezadowolony ze swoich perspektyw na przyszłość.
Optymizm jest odbiciem dobrej koniunktury, która przekłada się na rosnące płace Polaków. Według analityków, będą one dalej rosły w kolejnych latach przez co gospodarstwa domowe będą dysponowały większymi budżetami.
Dobrą sytuację na rynku pracy dostrzegają sami pracownicy, co trzeci z badanych jest przekonany, że w 2019 roku otrzyma podwyżkę. Najpoważniejsze nadzieję na poprawę swojego wynagrodzenia mają obecni dwudziesto- i trzydziestolatkowie.
Podsumowanie
W większości badanych sfer życia widać znaczącą przewagę zadowolenia i optymizmu niż pesymizmu oraz skrajnego niezadowolenia. Eksperci bez trudu wskazują przyczynę: dobra sytuacja gospodarcza przekładająca się na rynek pracy. Niski poziom bezrobocia, stabilne zatrudnienie czy też rosnące płace zachęcają Polaków do snucia pozytywnych wizji przyszłości.