*Od wczoraj do wtorkowego poranka straż pożarna interweniowała 1100 razy. * Wichura najwięcej kłopotów sprawiła w woj. zachodniopomorskim, pomorskim i wielkopolskim. Spadające konary i elementy konstrukcyjne zablokowały drogi, uszkodziły dachy domów (m.in. na Warmii i Mazurach) i aut. W dwóch przygniecionych przez wiatrołomy samochodach nie było na szczęście ludzi.
Na północy kraju nie ma prądu, odwołano rejsy. Awarie wystąpiły m.in. w regionie kartuskim, wejherowskim, bytowskim, lęborskim i koszalińskim. Aktualne informacje na temat przywrócenia zasilania dostępne są na stronie internetowej Energi. Enea doniosła o problemach prądu mieszkańców m.in. Reska, Golczewa, Cedyni i Stepnicy. W sumie z powodu silnego wiatru bez prądu jest 97 tysięcy odbiorców. Z kolei Stena Line poinformowała o odwołaniu dwóch rejsów na trasie Gdynia-Karlskrona-Gdynia ze względu na złe warunki pogodowe.
*IMiGW ostrzega przed wichurami. * Dla woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego wydał ostrzeżenie hydrologiczne 3. stopnia (możliwość wystąpienia alarmowych poziomów stanów wody) oraz meteorologiczne 2. stopnia (silny wiatr). Dla strefy brzegowej w woj. pomorskim IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne 3. stopnia.
Niestety wiać będzie cały wtorek. Także padać - w całym kraju prognozowany jest deszcz i deszcz ze śniegiem. W ciągu dnia temperatura nie przekroczy 7 st. C. Powieje też silny, północno-zachodni wiatr w porywach do 60-80 km/h, na wybrzeżu do 120 km/h. Na Bałtyku panuje sztorm (11 stopni w skali Beauforta).
W związku z silnym wiatrem prosimy usunąć z parapetów, okien, balkonów ciężkie przedmioty. Jeśli silnie wieje, a jesteśmy na zewnątrz, nie chowajmy się pod drzewami, wiatami przystanków, czy słupami linii energetycznych. Starajmy się nie parkować aut pod drzewami – zaapelował rzecznik komendanta głównego straży pożarnej Paweł Frątczak.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.