Projekt PiS pojawił się na stronach sejmu dzień przed Wigilią. Nowelizacja ustaw o policji i służbach specjalnych zwiąże się wydłużeniem czasu stosowania tzw. kontroli operacyjnej, czyli zakładania podsłuchów telefonicznych, nagrywania rozmów w miejscach niepublicznych oraz inwigilacji w sieci. To ostatnie oznacza przede wszystkim kontrolowanie korespondencji elektronicznej, czyli pełny dostęp do skrzynki mailowej obywatela.
Dokument dotyczy nie tylko policji. Daje on szersze uprawnienia także Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Służbie Celnej, Kontroli Skarbowej, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Agencji Wywiadu i Służbie Wywiadu Wojskowego. Wszystkie wymienione służby, z wyjątkiem celnej, będą mogły stosować kontrolę operacyjną do 18 miesięcy. Jak podaje projekt, zarówno ABW jak i SKW w "uzasadnionych przypadkach" i za zgodą sądu będą mogły inwigilować dłużej.
Przyjęcie takiego rozwiązania w odniesieniu do służb specjalnych realizujących zadania kontrwywiadowcze i antyterrorystyczne jest niezbędne w perspektywie bieżących zagrożeń bezpieczeństwa, m.in. w kontekście przyjmowanego obecnie modus operandi sprawców takich przestępstw jak przestępstwa o charakterze terrorystycznym, sabotaż czy szpiegostwo, wykorzystujących tzw. uśpione ogniwo - głosi uzasadnienie posłów PiS cytowane za "Gazetą Wyborczą".
Obecnie kontrola operacyjna działa na innych zasadach. Sąd może wydać zgodę na maksymalnie trzy miesiące, a potem może ją przedłużyć. Maksymalna długość przedłużenia to również trzy miesiące. Odstępstwem są wyjątkowe przypadki. Tak jak dotychczas do kontroli operacyjnej nie zalicza się sprawdzania bilingów telefonicznych, danych abonentów sieci, usług internetowych oraz lokalizowania rozmówców. Te informacje będzie można pozyskiwać bez żadnych zezwoleń operatorów telekomunikacyjnych i internetowych.
Nowelizacja ustawy PiS ma wejść w życie 7 lutego 2016 r. Oprócz wydłużenia czasu kontroli, Prawo i Sprawiedliwość rozszerza uprawnienia niektórych służb. Przed wyborami parlamentarnymi w październiku tego roku takie rozwiązanie proponowała Platforma Obywatelska. Jako projekt niezgodny z konstytucją oraz prawem Unii Europejskiej skrytykowały go wtedy organizacje pozarządowe oraz sam PiS.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.