Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

PiS zwiększa uprawnienia służb. Dłuższe podsłuchy, szersza inwigilacja

Za zgodą sądu kontrola wybranego obywatela będzie mogła trwać 18 miesięcy. Dotyczy to podsłuchiwania i monitorowania ruchu w internecie.

PiS zwiększa uprawnienia służb. Dłuższe podsłuchy, szersza inwigilacja
(flickr.com, Global Panorama)

Projekt PiS pojawił się na stronach sejmu dzień przed Wigilią. Nowelizacja ustaw o policji i służbach specjalnych zwiąże się wydłużeniem czasu stosowania tzw. kontroli operacyjnej, czyli zakładania podsłuchów telefonicznych, nagrywania rozmów w miejscach niepublicznych oraz inwigilacji w sieci. To ostatnie oznacza przede wszystkim kontrolowanie korespondencji elektronicznej, czyli pełny dostęp do skrzynki mailowej obywatela.

Dokument dotyczy nie tylko policji. Daje on szersze uprawnienia także Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Służbie Celnej, Kontroli Skarbowej, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Agencji Wywiadu i Służbie Wywiadu Wojskowego. Wszystkie wymienione służby, z wyjątkiem celnej, będą mogły stosować kontrolę operacyjną do 18 miesięcy. Jak podaje projekt, zarówno ABW jak i SKW w "uzasadnionych przypadkach" i za zgodą sądu będą mogły inwigilować dłużej.

Przyjęcie takiego rozwiązania w odniesieniu do służb specjalnych realizujących zadania kontrwywiadowcze i antyterrorystyczne jest niezbędne w perspektywie bieżących zagrożeń bezpieczeństwa, m.in. w kontekście przyjmowanego obecnie modus operandi sprawców takich przestępstw jak przestępstwa o charakterze terrorystycznym, sabotaż czy szpiegostwo, wykorzystujących tzw. uśpione ogniwo - głosi uzasadnienie posłów PiS cytowane za "Gazetą Wyborczą".

Obecnie kontrola operacyjna działa na innych zasadach. Sąd może wydać zgodę na maksymalnie trzy miesiące, a potem może ją przedłużyć. Maksymalna długość przedłużenia to również trzy miesiące. Odstępstwem są wyjątkowe przypadki. Tak jak dotychczas do kontroli operacyjnej nie zalicza się sprawdzania bilingów telefonicznych, danych abonentów sieci, usług internetowych oraz lokalizowania rozmówców. Te informacje będzie można pozyskiwać bez żadnych zezwoleń operatorów telekomunikacyjnych i internetowych.

Nowelizacja ustawy PiS ma wejść w życie 7 lutego 2016 r. Oprócz wydłużenia czasu kontroli, Prawo i Sprawiedliwość rozszerza uprawnienia niektórych służb. Przed wyborami parlamentarnymi w październiku tego roku takie rozwiązanie proponowała Platforma Obywatelska. Jako projekt niezgodny z konstytucją oraz prawem Unii Europejskiej skrytykowały go wtedy organizacje pozarządowe oraz sam PiS.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 18.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
"Smok Kampinoski". Niezwykły okaz w Parku Narodowym
Wprowadzono wysokie opłaty w polskich górach. Zła wiadomość dla narciarzy
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić