Podróż "Pływającego Czarnobyla" potrwa do 6 tygodni. Wpływ na jej długość będą miały warunki pogodowe i ilość lodu na jego trasie. Statek "Akademik Łomonosow" załadowany jest paliwem jądrowym i wypłynie z portu w Murmańsku. Docelowo ma przepłynąć około 5 tys. km, docierając do miasta Pewek w azjatyckiej części Rosji.
Pływający reaktor budzi obawy wśród ekologów. Przeciwnicy "pływającego Czarnobyla" twierdzą, że statek przewożący paliwo atomowe jest wyjątkowo niebezpieczny dla środowiska. Według nich każdy wypadek z jego udziałem może mieć poważny wpływ na wygląd Arktyki.
Każda elektrownia jądrowa wytwarza odpady radioaktywne i może mieć wypadek, ale Akademik Łomonosow jest dodatkowo podatny na sztormy - powiedział w rozmowie z Agence France Presse Rashid Alimov, szef sektora energetycznego w Greenpeace Rosja.
W jakim celu stworzono przenośne reaktory? Pomysł zbudowania pływających elektrowni zrodził się z powodu ograniczonego dostępu do energii w odległych częściach Rosji. Dzięki nim, możliwe jest dostarczenie potrzebnych zasobów energetycznych w każdej chwili, na określony okres czasu. Statki te mają też wspomóc działanie lokalnych platform naftowych. Akademik Łomonosow jest pierwszym z nich. Od dłuższego czasu nazywany jest "pływającym Czarnobylem".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.