Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil Zajęcki | 
aktualizacja 

Po tym odkryciu muszą napisać historię Majów od nowa

23

Archeologowie badający piramidy Majów w Gwatemali odkryli dwa grobowce, które cudem nie zostały ograbione przez szabrowników od 1300 lat. Znalezisko najprawdopodobniej wywróci do góry nogami wszystko, co do tej pory wiemy na temat końca tej prekolumbijskiej cywilizacji, do której doprowadziła krwawa wojna domowa pomiędzy "królem węży", a jego rywalem z innego królestwa.

Po tym odkryciu muszą napisać historię Majów od nowa
(University of Alabama, Alexandre Tokovinine)

Oba grobowce znaleziono wewnątrz piramid, w ruinach miasta Holmul. Zabytkowa osada została wybudowana w latach 650-700 n.e. W osobnych grobach znajdują się dwa szkielety ciał z nietypowymi pozostałościami. W obu przypadkach były to osoby w średnim wieku, u których odkryto szczątki uzębienia uzupełnione jadeitowymi plombami. To jednak nie wszystko, bowiem ciała złożono do grobów razem z wyjątkowymi prezentami. Każdy ze zmarłych został pochowany obok wygrawerowanej ludzkiej kości piszczelowej. Według badaczy ozdobne szczątki mogły należeć do ich krewnych, albo do ważnego więźnia wojennego, jednak dokładne pochodzenie będzie znane dopiero po odkodowaniu wyrytych tam inskrypcji.

(Maps)

W całej zagadce jest jednak kilka pewników. Wiadomo już, że odnalezione ciała należą do osób z ówczesnej elity imperium Majów. Sekret ten zdradzają właśnie nietypowe plomby, które mogły należeć jedynie do zamożnych rodzin. Często też zamiast jadeitu do wykonywania ozdób stosowano piryt, hematyt, turkus, kwarc lub cynober. Na potwierdzenie tej tezy można dodać, że drugi grobowiec pełen jest ozdobnych ornamentów przedstawiających m.in. flotę łodzi bojowych, a w jego środku odnaleziono jadeitowy naszyjnik, który jest prawdopodobnie wojennym łupem.

Znalezisko jest przełomowe. Po tym, co tu zobaczyliśmy, będziemy musieli od początku napisać historię cywilizacji Majów. Badamy ich kulturę od przeszło 100 lat, a w chwili obecnej posiadamy wiedzę o ich imperium na poziomie 1 proc. - mówił w rozmowie z "The Guardian" Alan Yuhas z Boston University.

Znalezisko jest pierwszym jadeitowym artefaktem związanym z tzw. "królem węży". Władca ten rządził imperium Majów tuż przed upadkiem całej cywilizacji. Jego znakiem rozpoznawczym było nakrycie głowy przedstawiające węża. Jednak inskrypcja zawarta na znalezisku sugeruje związek z innym ówczesnym władcą Majów, pochodzącym z dalekiej północnej prowincji położonej na terenie współczesnego Meksyku. Prawdopodobnie między władcami oddalonych od siebie o setki kilometrów terytoriów doszło do walki, która wywołała potężną wojnę domową, w wyniku której upadło całe państwo.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Zrób to przed zimą, a zaoszczędzisz na ogrzewaniu
Tragedia u wybrzeży Egiptu. Zatonął statek. Na pokładzie mogli być Polacy
Jak umyć okna zimą? Ten domowy płyn sprawi, że będą lśniły
Sprawa reprywatyzacji w Warszawie. Sąd uniewinnił większość oskarżonych
Kliczko nie wytrzymał po słowach dziennikarza z USA. "Powtarzasz propagandę Putina"
Znalazł monetę, która ma 150 lat. Niezwykłe odkrycie nieopodal Kamienia Pomorskiego
Wsyp łyżkę tej przyprawy do odpływu, a brzydki zapach zniknie raz-dwa
Już nie Arabowie. Turyści z tego kraju zaleją Zakopane w święta
Aż 38 zł za kiełbasę na jarmarku. "Ceny są absurdalne"
Zadzwoniliśmy do szkoły Trzaskowskiego. Nie wyślą mu zaproszenia
Zawrzało w TV Republika. "Wpłaty na PiS są najważniejsze"
Przepis na indyka na Święto Dziękczynienia. Tak podają go Amerykanie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić