REKLAMA
Odświeżone 4 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
oprac. Jakub Ceglarz27.09.19 (15:56)

Podwyżka płacy minimalnej oznacza drożyznę. Burza wokół opinii ekspertów

Radykalne podniesienie płacy minimalnej przez PiS w najbliższych latach może mieć fatalne skutki dla gospodarki - mówią od kilku tygodni ekonomiści. Dziennikarze podali, że dołączyć do nich mieli eksperci Ministerstwa Finansów. Jednak rzecznik MF Paweł Jurek zaprzeczył doniesieniom medialnym.
Beata Zawrzel/REPORTER / East News

Do projektu analizy dotarł Onet. Jak czytamy, chodzi o odpowiedź resortowych ekspertów na pytania sejmowej komisji gospodarki i rozwoju. Władze komisji poprosiły ministerstwo o opinię na temat wpływu na gospodarkę obietnic podniesienia płacy minimalnej.

Po publikacji Onetu odnieść się do niej postanowił rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek. "Pojawiające się w przestrzeni medialnej treści dotyczące rzekomego pisma MF odnośnie płacy minimalnej nie są stanowiskiem Ministerstwa Finansów, ani jego ekspertów" – napisał na Twitterze.

REKLAMA

W dokumencie eksperci mieli zwracać uwagę, że po podwyżce płaca minimalna będzie stanowić 75 proc. mediany zarobków w Polsce.

Obejrzyj: Reportaż dla PKN Orlen

"Byłaby to wielkość niespotykana w krajach rozwiniętych, zarówno współcześnie, jak i w historii. Dlatego też planowana zmiana polityki stanowi eksperyment, którego skutki trudno dokładnie oszacować" - mieli w dokumencie alarmować eksperci.

Zwracają również uwagę na to, o czym w money.pl pisaliśmy w poniedziałek. Mowa tu o wypychaniu na samozatrudnienie.

W ten sposób na polski rynek pracy ma wpłynąć nie tylko podwyżka płacy minimalnej, ale również preferencyjne składki ZUS dla małych firm. A więc dokładnie to, przed czym przestrzegaliśmy na początku tygodnia.

Problemy ze znalezieniem pracy mogą mieć również pracownicy o najniższych kwalifikacjach. A to oznaczałoby w efekcie wykluczenie z rynku pracy osób młodych i słabo wykształconych.

Na tym jednak nie koniec. Zdaniem dziennikarzy, ministerialni eksperci podkreślają, że zbyt radykalna podwyżka płacy minimalnej niemal od razu oznacza rażący wzrost cen.

"Z jednej strony przedsiębiorcy będą w ten sposób kompensowali sobie wzrost kosztów. Na występowanie takiego efektu wskazują międzynarodowe badania naukowe. Z drugiej strony, część przedsiębiorców może wykorzystywać podwyżkę płacy minimalnej jako pretekst do podniesienia swojej marży. Nabywcy będą mieli trudność z rozróżnieniem, jaka jest rzeczywista przyczyna wzrostu cen” - można przeczytać w dokumencie, który trafił już do wewnętrznego systemu obiegu dokumentów Ministerstwa Finansów.

Posłowie komisji potwierdzają, że wysyłali pismo do resortu finansów oraz przedsiębiorczości i technologii. Żadnej odpowiedzi od ministerstwa jednak jeszcze nie dostali, choć ostateczny termin minął w czwartek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij