Przyczyną tego zjawiska są przede wszystkim złe nawyki oraz niewłaściwe przechowywanie produktów. W parlamencie trwają prace nad projektem ustawy, która ma przeciwdziałać marnowaniu żywności. Sklepy o powierzchni powyżej 250 m kw. będą miały nowy obowiązek. Ustawa ma nakazywać, by przekazywały żywność na cele charytatywne. Projekt przewiduje również roczną opłatę w wysokości 0,1 zł za 1 kg masy marnowanej żywności.
Zdaniem ekspertów z Deloitte projekt to ważny krok, ale ma też swoje mankamenty. Problem nie dotyczy bowiem tylko placówek handlowych, ale także produkcji, przetwórstwa, gastronomii, a przede wszystkim konsumentów. Organizacja EU Fusion wykazała, że aż 53 proc. marnowanej żywności pochodzi z gospodarstw domowych.
Są to problemy niezwykle istotne, ponieważ wciąż dwa miliardy ludzi na świecie cierpi z powodu niedożywienia. W krajach rozwiniętych, do których możemy zaliczyć także Polskę, dyskusja toczy się obecnie wokół tego, że zbyt dużo żywności, która mogłaby zostać wykorzystana, jest marnowana - powiedziała PAP Irena Pichola, partner w Deloitte
W skali Unii Europejskiej marnowanych jest rocznie ok. 88 mln ton żywności. Kosztuje to ok. 143 mld euro. Deloitte dodaje, że statystyki FAO są zatrważające, ponieważ globalnie marnujemy więcej jedzenia niż potrzeba do wyeliminowania głodu.
_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.