*Nadwyżki żywności trafiłyby do potrzebujących. *Rocznie Europejczycy wyrzucają 88 mln ton jedzenia o wartości 143 mld euro. Europarlamentarzyści walczą o ograniczenie jej marnowania nawet o 50 proc. do 2030 roku.
Greenpeace Polska zwraca uwagę, że zmiany przychodzą zbyt wolno. Dlatego organizacja rozpoczęła akcję #NieMarnujemy. Nakłania w niej polityków do przyjęcia prawa ograniczającego wyrzucanie żywności, a w zamian - przekazywanie jej potrzebującym - informuje RMF 24.
Marnowanie żywności jest sprzeczne z polską tradycją i kulturą. Mimo to, co roku marnujemy ok. 9 milionów ton żywności. Stawia to nasz kraj na niechlubnym 5. miejscu w całej UE - zauważa dyrektor Greenpeace Polska Robert Cyglicki.
Wyrzucanie jedzenia to nie tylko problem społeczny, ale i ekologiczny. Do wyprodukowania 9 mln ton żywności potrzeba 1,72 mld metrów sześciennych wody. To tak, jakby każdy z nas wylewał codziennie przez rok sto 1,5 litrowych butelek wody.
Konsekwencją wytwarzania produktów spożywczych jest także emisja dwutlenku węgla. Produkując 9 mln ton jedzenia do atmosfery trafia 22,77 mln ton szkodliwego gazu.
*Włochy, Francja, Czechy i Belgia to kraje przeciwdziałające marnotrawstwu żywności. *Jednym z szybkich i skutecznych rozwiązań problemu byłoby zobowiązanie sieci handlowych i dużych sklepów do przekazywania produktów organizacjom dystrybuującym je do najbardziej potrzebujących. Innym pomysłem jest zmuszenie dostawców do odbioru żywności, której sklepy nie sprzedały.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.