Nie wszyscy uważają, że spotkania z dorosłymi są czymś złym. 8,4 proc. ankietowanych nie uznało tego za zagrożenie, a 19,1 proc. nie miało zdania na ten temat. 28,9 proc. badanych nie powiedziało też nikomu o spotkaniu.
Internet to także znęcanie się i przemoc. 32,2 proc. spotyka się z wyzywaniem przez znajomych, a 19,4 proc. z poniżaniem i ośmieszaniem. Aż 39 proc. badanych nie mówi o tym ani rodzicom, ani nauczycielom. Tylko 17,9 proc. szuka pomocy u znajomych.
*Młodzież używa sieci najczęściej do kontaktu ze znajomymi ze szkoły. *Robi to aż 90,6 proc. pytanych. 45,4 proc. wykorzystuje go też do kontaktu ze swoim chłopakiem lub dziewczyną.
Sieć pomaga odrabiać lekcje. W ten sposób korzysta z niej 79,7 proc. badanych. Nieco mniej niż połowa (43,3 proc.) przynajmniej kilka razy w tygodniu zagląda do Wikipedii. Bardzo popularne są też takie serwisy jak sciaga.pl czy bryk.pl.
Uczniowie nie wahają się też ściągać z internetu. Taką możliwość daje chociażby smartfon. Korzysta z niej 40,3 proc. odpytanych gimnazjalistów i licealistów. 22 proc. twierdzi, że nie umie korzystać z urządzeń mobilnych na sprawdzianie.
NASK zwraca uwagę na problem prywatności. Aż 21,9 proc. młodych nie widzi potrzeby ograniczania dostępności do przykładowo swojego profilu na Facebooku. 1,8 proc. nie wie nawet jak to zrobić.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.