Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Poszukiwacze nie dają za wygraną. Są pewni Bursztynowej Komnaty

13

Już 12 lipca poszukiwacze Bursztynowej Komnaty wykonają kolejne odwierty na terenie bunkrów w Mamerkach (woj. warmińsko-mazurskie). Podczas poprzedniej próby nie udało się ustalić dokładnego położenia ukrytego pod ziemią pomieszczenia.

Poszukiwacze nie dają za wygraną. Są pewni Bursztynowej Komnaty
(PAP, Tomasz Waszczuk)

To w Mamerkach w trakcie II wojny światowej mieścił się jeden z największych kompleksów bunkrów przeciwlotniczych. Firma badająca teren georadarem ustaliła, że fundament schronu numer 31 w Mamerkach ukrywa niezewidencjonowany dotychczas obiekt. Z tego powodu poszukiwacze podejmą drugą próbę odnalezienia ukrytego pomieszczenia i mają nadzieję, że ostateczna zagadka Bursztynowej Komnaty wreszcie się rozwiąże.

Tym razem dysponujemy nowymi, jeszcze dokładniejszymi badaniami georadaru. Firma wykonująca badanie jest pewna na 99 procent, że pomieszczenie istnieje. Mam nadzieję, że uda nam się do niego dowiercić - powiedział Bartłomiej Plebańczyk z Muzeum w Mamerkach.

(PAP, Tomasz Waszczuk)

Mamy nadzieję, że tym razem odwierty doprowadzą nas do pomieszczenia, w którym mogą znajdować się archiwa, eksponaty muzealne, zabytki militarne, a może nawet Bursztynowa Komnata - dodał Bartłomiej Plebańczyk.

Bursztynowa Komnata rozpala wyobraźnię poszukiwaczy skarbów już od lat 40. ubiegłego wieku. W 1941 roku naziści zrabowali ją Sowietom i zdemontowaną przewieźli w skrzyniach do zamku w Królewcu (dzisiejszy Kaliningrad). Jednak w historii unikatowego dzieła sztuki jest to ostatnia pewna wiadomość dotycząca jej losów. Co stało się dalej?

(PAP, Tomasz Waszczuk)

Możliwości jest kilka, jednak nikt nie ma pewności, co dokładnie działo się z Komnatą w latach późniejszych. Najbardziej pesymistyczna hipoteza mówi, że zabytek spłonął w pożarze królewieckiego zamku podczas alianckich nalotów pod koniec II wojny światowej. Według innej Bursztynowa Komnata została zatopiona przez Niemców w jednym z fińskich jezior. Jednak polscy poszukiwacze nie dają za wygraną i wierzą, że naziści ukryli ją w zupełnie innym miejscu.

(PAP, Tomasz Waszczuk)

Jedna bursztynowa komnata już jednak istnieje. Jest to jednakże replika, którą Rosjanie odtworzyli w Pałacu na Carskim Siole, gdzie pierwotnie mieścił się oryginał. Praca nad kopią była trudna i długotrwała ze względu na brak dokładnego projektu i właściwości bursztynu, a także bardzo kosztowna. Po 24 latach zaszczyt otwarcia repliki komnaty przypadł administracji Władimira Putina, a koszt, który pochłonęła ta unikatowa instalacja, szacuje się na ok. 11,5 mln dolarów.

Autor: Kamil Królikowski

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Dramatyczny finał
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
Chaos na pokładzie. Turystka rozebrała się do naga podczas lotu
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić